Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Powstaje nowa „Fala”. Kiedy otwarcie?

Autor: w dniu 2024-07-05

Budowa nowego kąpieliska "Fala" w Parku Śląskim idzie pełną parą. Szczegóły dotyczące inwestycji poznaliśmy podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej. Wiadomo, kiedy obiekt ma być dostępny dla użytkowników.

Park Śląski jest obecnie, co zresztą zauważają władze województwa, wielkim placem budowy, ale należy odnotować, że podejmowane obecnie działania mają widoczne rezultaty. Jednym z nich jest to, co dzieje się na terenie nowej "Fali". Kiedy prowadzone tam prace dobiegną końca?

-Musimy poczekać do kolejnego sezonu letniego. Wszystko zależy od pogody, bo jest to teren otwarty, ale wygląda na to, że w maju przyszłego roku będziemy gotowi, żeby zaprosić użytkowników. Fala to symbol Parku Śląskiego, województwa śląskiego. Wszyscy kiedyś korzystaliśmy z "Fali" – mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

"Fala" została zamknięta w 2015 roku, po czym zapadła decyzja dotycząca rewitalizacja tego miejsca. Działania prowadzone w tym miejscu będą kosztować łącznie ponad 135 milionów złotych. Władze województwa są przekonane, że nowy obiekt będzie wyjątkowy na dużą skalę.

– Będą jej nam zazdrościć nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – podkreśla marszałek Saługa, wspominając o innych inwestycjach – kanale regatowym, "Elce" czy skansenie jako o miejscach, które powinni zobaczyć przyjezdni z różnych rejonów kraju.

Wracając do "Fali"… Będzie dysponowała kompleksem czterech zjeżdżalni wodnych:

Zjeżdżalnia "Anakonda" z elementem "Szyszką" (poziom startu 9,0 m). Ślizg składa się z odcinków prostych oraz łuków o promieniach 3 m. Długość ślizgu – około 71 m. Zjeżdżalnia wyposażona jest w system START-STOP z pomiarem czasu zjazdu i tablicą wyników. Na wyświetlaczu pojawiają się czasy: obecnego zjazdu, rekordu dnia, rekordu od ostatniego wyzerowania. Zjeżdżalnia jest zakończona wanną hamowną o długości 7 metrów z wyjściem.

Zjeżdżalnia "Kamikadze" (poziom startu 9,0 m). Długość ślizgu to około 38 m. Zjeżdżalnia jest również wyposażona w system START-STOP
z czujnikami ruchu. Zjeżdżalnia zakończona wanną hamowną o długości 11 metrów z wyjściem.

Zjeżdżalnia "Racer" (poziom startu 12,0 m). Długość ślizgu – około 118,5m. Zjeżdżalnia zakończona jest dwoma wannami hamownymi o długości 8 metrów każda.

Zjeżdżalnia "Wahadło" (poziom startu 12,0 m). Długość ślizgu około 65,0m. Element "Wahadło" – wielkogabarytowe elementy laminatowe zjeżdżalni rodzinnej o szerokości 6m i 4m (wanny hamowne).

Zjeżdżalnie to jedno, ale jest także element infrastruktury, który jest szczególnie ważny i znaczący dla "Fali" – to basen ze skoczniami pływackimi.

-Wszystko się zmieniło porównując do słynnej "Fali"  – mówi na temat inwestycji prezes Parku Śląskiego Paweł Bilangowski. – Będzie to basen połączony z wieżą do skoków. Zostały do niej wykonane trzy trampoliny z poziomu 1, 3 i 5 metrów będzie można skoczyć do basenu o głębokości czterech metrów. Kolejnym elementem będzie basen sportowy z trzema torami, oprócz tego będzie basen rekreacyjny, gdzie przewidziano sporo atrakcji dla osób, które będą tam spędzać czas – dodaje prezes Bilangowski.

Co jeszcze? Zostały wybudowane trzy budynki – wejściowy, techniczny oraz techniczny z basenem na dachu. W zabudowaniach tych znajdą się strefy socjalne, sanitarne oraz techniczne. Dla klientów zostały przygotowane toalety, natryski, miejsce na gastronomię, pomieszczenia ratowników oraz kasa. Dla pracowników znajdą się pomieszczenia socjalne z aneksami kuchennymi.

"Fala" – jak inwestycja prezentuje się w liczbach?

Na wejściu do obiektu znajdą się dwa podwójne kołowroty oraz furta, przez którą będzie można przejść na teren. Do kupienia biletów będzie system ESOK – elektroniczny system obsługi klienta. Dostępne będzie 5 automatów biletowych, z zewnątrz jedno miejsce kasowe do kupienia biletów wejściowych oraz jedno na dopłaty wyposażone w szufladę kasową z interkomem z pętlą indukcyjną oraz możliwe będzie wejście do pomieszczenia kas i kupienia w nim biletu.

Klienci kąpieliska będą mogli skorzystać z amfiteatru z siedziskami, strefy gastronomicznej oraz tarasów przy basenach. Aktualnie prowadzone są roboty żelbetowe, roboty elewacyjne, posadzki, okładziny ścienne, montaż elementów basenów, zagospodarowanie terenu, budowa sieci wodociągowej, sieci pomp ciepła, montaż niecek basenowych ze stali nierdzewnej wraz z instalacją technologiczną, instalacje elektryczne wewnętrzne i zewnętrzne.

Fala w liczbach:

  • 2673 – maksymalna ilość osób, która może korzystać z kąpieliska.
  • 3800 – powierzchnia sumaryczna lustra wody liczona w m2
  • 5 – tyle będzie basenów: basen rekreacyjny, basen z falą z rzeką leniwą, basen widokowy, basen dla dzieci, basen do skoków. W basenach znajdą się takie atrakcje jak, np. kula generująca fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawka wodna, zamek dla dzieci. Baseny zostaną oświetlone.
  • 477,88 – Taką powierzchnię w m2 będzie miał wodny plac zabaw z atrakcjami dla dzieci, np. armatka wodna, motylek, zjeżdżalnia wielorybek, grzybek.
  • 188 – Plac zabaw będzie miał taką właśnie powierzchnię w m2 z dostępnymi zabawkami: bujak osioł, bujak kwiatek, bujak autko, modliszka, bernie bus, domek. Sterowanie instalacji umożliwia pełne programowanie harmonogramu funkcjonowania atrakcji.

Na powierzchni placu zabaw, wodnego placu zabaw oraz przy basenie z falą znajdzie się miękka nawierzchnia EPDM.

  • Na całym obiekcie znajdą się elementy małej architektury takie jak ławki (18szt.), kosze (74szt, i 5 szt. do segregacji), stojaki na rowery (89szt. na 178 rowerów) czy stojaki na hulajnogi (4szt. na 20 hulajnóg). Dla klientów dostępne będzie 13 przebieralni (w tym 4 dla osób niepełnosprawnych) oraz szafki depozytowe. Przy przebieralniach znajdzie się 520 szafek zamykanych i przy budynkach wejściowym oraz technicznym 440 szafek. Szafki będą zamykane na zamek wrzutowy z kluczykiem i paskiem silikonowym na rękę.
  • Odtworzony zostaje historyczny symbol fali – Wieża wysokości 14,2 m o charakterystycznym łukowym kształcie z atrapami ówczesnych skoczni. Natomiast skoki do basenu będą odbywać się z nowoczesnych konstrukcji stalowych o wysokościach 1m, 3m i 5m do basenu o głębokości 4m.

Co na temat przebiegu prac mówią ci, którzy są w nie zaangażowani?

– Przed nami jeszcze kilka miesięcy realizacji. Wykonany jest już kształt obiektu. Wykonane są konstrukcje, niecki, na ukończeniu są atrakcje. Technologia jest mocno zaawansowana. Można powiedzieć, że rozpoczynamy etap finałowy  – zapewnia Dariusz Frankowski, prezes konsorcjum firm, które realizują modernizację.

Dodaje równocześnie, że aspekt technologiczny opisywanej, wyczekiwanej inwestycji to jedno, ale prowadzenie tych prac ma także wymiar, można powiedzieć, nostalgiczny, ponieważ przywraca się dawną świetność miejscu, które znajdą pokolenia mieszkańców regionu.

– To jest fajna realizacja z tej perspektywy, że odtwarzamy coś, co było ikoną tego regionu i oprócz technicznego i biznesowego wątku jest też wątek pewnej pamięci tego miejsca i chęci przywrócenia dawnej świetności – mówi prezes Frankowski.

Generator fali może tworzyć fale o wysokości nawet 1,1m. Oprócz tego może wytworzyć różne wzory fal, np. diament, złam w prawo, równolegle itd. Dla osób o szczególnych potrzebach zostały przygotowane toalety dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie matki z dzieckiem, tyflomapa z dźwiękiem i alfabetem Braille'a, tabliczki przy drzwiach do pomieszczeń z alfabetem Braille'a, ścieżki prowadzące do najważniejszych punktów na obiekcie, przebieralnie, przy kasach interkom z pętlą indukcyjną, nogomyjki

Co jeszcze można powiedzieć o prowadzonych pracach? Baseny są ogrzewane za pomocą wysokoefektywnych, sterowanych inwertorowo powietrznych pomp ciepła. Tę samą technologię wykorzystano dla potrzeb ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Technologia uzdatnienia wód basenowych jest w pełni zautomatyzowana, co zmniejsza ilość osób niezbędnych do obsługi instalacji.

Uzdatnianie wody będzie odbywało się za  pomocą najnowszych i bezpiecznych technologii w tym z zastosowaniem technologii zielonego szkła. Aktywowane złoże filtracyjne z zielonego szkła filtruje – informuje Park Śląski – o ok. 30% więcej związków organicznych niż piasek kwarcowy czy kruszone szkło. Jest bio-odporny i samosterylizujący. Dzięki temu baseny są zdrowsze, ekologiczne i ekonomiczniejsze. Powoduje też mniejsze zużycie chloru i brak jego uciążliwego zapachu.

Zakończenie budowy przewidziano na jesień br. Natomiast samo uruchomienie kąpieliska nastąpi wiosną 2025 r.

Wartość inwestycji: 110 004 030,00 zł netto, 135 277 656,90 zł brutto