Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pożar zabytkowego budynku w Sosnowcu

Autor: w dniu 2023-05-10

Zabytkowy, parterowy budynek zniszczony przez płomienie. Na szczęście od długiego czasu był opuszczony, więc nikt w zdarzeniu nie ucierpiał. 

Od rana strażacy z Sosnowca walczą z ogniem, który wybuchł przy ulicy Brunona Jasieńskiego. Palił się tu zabytkowy barak obozu jenieckiego.

Pożar zabytkowego budynku w Sosnowcu

Strażacy zgłoszenie otrzymali po godzinie 5.00. Do gaszenia pożaru wysłano siedem zastępów. Zabytkowy barak obozu jenieckiego był w połowie objęty ogniem, który szybko udało się opanować, choć nie było to łatwe. Parterowa konstrukcja miała wymiary 40 x 15 metrów. Nieruchomość doszczętnie spłonęła.

Fot. KM PSP Sosnowiec

W środku nie było żadnych osób, nikt nie ucierpiał – nie było też, jak powiedział mi kapitan Tomasz Dejnak z sosnowieckiej straży pożarnej – żadnych wartościowych przedmiotów, bo budynek był pustostanem. Zapewne jeszcze dziś powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zdecyduje, co dalej z nim zrobić.

Zabytkowy barak był jednym z ostatnich po obozie Lamsdorf w Kazimierzu Górniczym. Po wojnie był elementem obozu stalinowskiego – ztsał zamknięty dopiero w 1949 roku.