Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Prof. Marian Zembala będzie miał swój plac w Tarnowskich Górach

Autor: w dniu 2024-01-24

To była jednogłośna decyzja. Profesor Marian Zembala będzie miał w Tarnowskich Górach swój plac. Zdecydowała o tym dzisiaj tarnogórska Rada Miejska. Władze miasta nie mają wątpliwości, że prof. Zembala na stałe zapisał się w historii miasta. 
Tarnogórska Rada Miejska zdecydowała dziś, że prof. Marian Zembala będzie miał w mieście swój skwer. Jego imię będzie nosił plac przed dworcem kolejowym, czyli jedno z centralnych miejsc w mieście.
– Profesor był jednym z największych tarnogórzan w historii, to był dla mnie wielki zaszczyt Go znać – powiedział Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór, uzasadniając podjęcie uchwały.
Wskazał też, że pomysłodawcą nazwania placu w mieście imieniem zmarłego dwa lata temu profesora był Marek Breguła. Później do Urzędu Miejskiego złożono petycję w tej sprawie, ale ze względów formalnych nie została rozpatrzona.
– To dla mnie wielki zaszczyt przyłączyć się do inicjatywy nadania Jego imienia placowi w naszym mieście – przyznał Marek Breguła, inicjator nadania imienia, radny i jednocześnie pacjent, u którego profesor Zembala jako pierwszemu w Polsce przeszczepił jednocześnie płuca i serce. – Dzięki niemu mogłem być na komunii córki. Dziś jestem dziadkiem. Profesor zainspirował mnie do tego, aby zostać radnym. Za powrót do zdrowia dziękuje Mu dziś bardzo wiele osób – wskazał Breguła.
Ne sesji obecna była rodzina urodzonego w Krzepicach profesora Zembali, który był jednym z najwybitniejszych specjalistów z dziedziny transplantologii serca i płuc.
– Jesteśmy wszyscy dziś wzruszeni – przyznał Paweł Zembala, syn profesora. – Mąż Tarnowskie Góry uważał za swoje miasto – dodała łamiącym się głosem pani Hanna Zembala, żona profesora. – Mimo że przebywamy w różnych miejscach, sercem związani jesteśmy wszyscy z tym miejscem – zakończył Michał, drugi syn kardiochirurga.
Źródło i zdjęcie: UM Tarnowskie Góry