Przełomowa operacja w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

Autor: w dniu 2024-04-11

Medycy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przeprowadzili skomplikowaną operację usunięcia guza u kobiety, która zmagała się wcześniej z rakiem piersi. Podkreślają, że była ona, na wielu poziomach, wyjątkowa. 

Sukcesem zakończyła się skomplikowana operacja usunięcia guza przerzutowego do kości ramiennej u 61-letniej pacjentki cierpiącej wcześniej z powodu raka piersi. Przeprowadzona została przez zespół medyczny gliwickiej ortopedii pod kierunkiem dra Andrzeja Baryluka oraz prof. Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Przełomowa operacja w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

Ta operacja, jak podkreślają przedstawiciele gliwickiego szpitala, zdecydowanie rozszerza możliwości leczenia pacjentów z przerzutami choroby nowotworowej do układu kostnego. Zaznaczają przy tym, że w powszechnym mniemaniu taki przerzut traktowany jest najczęściej jak wyrok, jednak zapewniają, że to nieprawda. Postęp wiedzy umożliwia lepsze leczenie, zaś same przerzuty nie są obecnie tak groźnym powikłaniem, jak miało to miejsce w przeszłości. Specjaliści mają coraz większą wiedzę, jakie działania podejmować w tej, wydawałoby się, sytuacji bez wyjścia.

– Chcemy położyć nacisk na zabiegi rekonstrukcyjne, dzięki którym usuwamy guza, ale też przywracamy funkcję kończyny – wyjaśnił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Jak podkreślają specjaliści, ich sprzymierzeńcem w walce z guzami przerzutowymi na pewno jest… nowoczesna technologia.

– Chodzi o coraz lepsze implanty, które zapewniają chorym niemal normalne funkcjonowanie i szansę na aktywność oraz samodzielność. Naszym celem jest to, aby większa liczba takich pacjentów mogła znaleźć wsparcie w Gliwicach – dodaje dr Baryluk.

Dlaczego ta konkretna operacja ma szczególne znaczenie?

– Wyjątkowość tej konkretnej operacji polegała na tym, że pacjentce z przerzutem nowotworowym raka piersi do kości ramiennej, który dokonał samoistnego złamania wieloodłamowego, skomplikowanego, został ten guz wycięty w całości razem z fragmentem złamanej kości bez odpreparowywania, otwierania szczeliny złamania patologicznego. To oznacza, że dla chorej rokowanie jest o wiele lepsze – wyjaśnia prof. Daniel Kotrych.

Co jest kluczowe w przypadku tego i podobnych działań operacyjnych?

– Procedura skutecznego wycięcia nowotworu z organizmu z zachowaniem bezpiecznego marginesu i czystości onkologicznej jest kluczowa dla przeżycia pacjenta. Tak właśnie staramy się szkolić lekarzy, również tutaj, w Gliwicach – podsumowuje prof. Kotrych, jeden z najwybitniejszych ekspertów w zakresie ortopedii onkologicznej.

Każdego roku specjalistyczną pomoc w ramach oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach otrzymuje ponad dwa tysiące osób.