Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Przepłyną kanał La Manche. Zawodnicy MKS Park Wodny Tarnowskie Góry podejmują wyzwanie!

Autor: w dniu 2024-01-18

Najpierw zrealizowali projekt "Tarnowskie Góry płyną przez Mazury", ale mają apetyt na więcej. Pływacy opowiedzieli o swoim najnowszym wyzwaniu. Jakie emocje im towarzyszą? Zapytała o to reporterka Radia Piekary Gabriela Kokott-Drzyzga.

7 zawodników MKS Park Wodny Tarnowskie Góry podjęło się wyzwania przepłynięcia w sierpniu kanału La Manche. Odwrotu nie ma. Dziś sztafeta, składająca się z 6 pływaków i jednej pływaczki, otrzymała oficjalne powołanie:

-Będziemy na pewno trenować do samego końca i w basenie i w zimnej wodzie – mówi zawodniczka MKS Park Wodny Tarnowskie Góry Natalia Nikiel, która jest przekonana, że wspólnymi siłami uda się osiągnąć postawiony przed zawodnikami cel. W tym samym tonie wypowiadają się inni. -Trenujemy w różnych formach. Co weekend spotykamy się w sztolni, schodzimy pod ziemię, pływamy. Czekamy, aż się ociepli, wtedy treningi przejdą we właściwą formę pływania w wodach otwartych – mówi Adam Filozof.

Do pokonania jest, w linii prostej, dystans 33 kilometrów. Próba pokonania Kanału La Manche na trasie z Dover w Wielkiej Brytanii do Calais we Francji będzie miała miejsce między 18 a 25 sierpnia.

-To jedno z najtrudniejszych przepłynięć na świecie. Jest to przepłynięcie, które wymaga od pływaka nie tylko wytrwałości, zaangażowania, ale także odporności na temperaturę, czynniki psychiczne jak płynięcie po ciemku po morzu. W takim pływackim światku przepłynięcie przez kanał La Manche jest porównywane z wejściem na Mount Everest. Są bardzo silne prądy, woda płynie tam bardzo szybko – mówi Tomasz Pąchalski, trener MKS Park Wodny Tarnowskie Góry.

Dystans ten pokonało do tej pory 12 Polaków indywidualnie oraz 5 zespołów sztafetowych. Pływacy z Tarnowskich Gór chcą podołać wyzwaniu maksymalnie w 12 godzin. To kolejne, duże wyzwanie stojące przed pływakami tarnogórskiego klubu. O ostatnim, kiedy dwunastu tarnogórzan pokonało wpław, w formie sztafety pływackiej, trasę z Okartowa do Rynu, pisaliśmy 7 września 2023 roku:

Pływacy z Tarnowskich Gór przepłynęli Mazury. Mają kolejny cel!