Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Przewiercili gazociąg i zginęli ludzie. Dziś zapadł wyrok

Autor: w dniu 2024-05-10

Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej ogłosił dziś wyrok w procesie oskarżonych o doprowadzenie do eksplozji gazu w Szczyrku. Do tragedii doszło w grudniu 2019 roku. Zginęło wówczas osiem osób, w tym czworo dzieci.

Wybuch, do którego doszło w 2019 roku, był tak silny, że zmiótł z powierzchni ziemi trzykondygnacyjny dom. Prokurator domagał się dla sześciu oskarżonych kar więzienia, a obrona ich uniewinnienia.

Przewiercili gazociąg, doszło do eksplozji. Co ustalili śledczy?

Z ustaleń śledczych wynika, że do eksplozji doszło po tym, jak podczas prac remontowych przewiercono gazociąg. Zgromadzony w piwnicy gaz zadziałał jak potężna bomba. Dla trzech osób pracujących przy odwiercie prokurator chciał 12 lat więzienia. Pozostałej trójce postawiono zarzuty nieprawidłowości przy rozbudowie sieci gazowej, nieumyślnego doprowadzenia do katastrofy, fałszowania dokumentacji i podżegania do składania fałszywych zeznań.

Przewiercili gazociąg. Zapadł wyrok

Dziś zapadł wyrok w opisywanej sprawie. Sześć lat więzienia dla prezesa firmy budowlanej, zaś jego dwóch pracowników usłyszało wyrok czterech i trzech lat więzienia. Pozostałe trzy osoby oskarżone w tej sprawie zostały skazane na karę czterech lat i dwóch miesięcy więzienia, muszą także zapłacić zadośćuczynienie.

-Nie mając zamiaru popełnienia czynu zabronionego, jednak mogąc przewidzieć możliwość jego popełnienia, nie zachował ostrożności wymaganej w danych okolicznościach i sprowadził zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach – mówił dziś sędzia Paweł Kudelski

Taki był ogłoszony dziś wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej dotyczący wybuchu gazu w Szczyrku, do którego doszło 4 grudnia 2019 roku. Zginęło wtedy osiem osób, w tym czworo dzieci.

Sędzia uznał, że do tragedii doszło z powodu przewiercenia przebiegającego pod ulicą gazociągu. Wybuch gazu zniszczył pobliski budynek przy ulicy Leszczynowej.