Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zwołano sztab kryzysowy

Autor: w dniu 2024-05-10

Trwa walka z pożarem chemikaliów składowanych przy ulicy Wyzwolenia 2 w Siemianowicach Śląskich. Na miejscu działania prowadzone są przez kilkadziesiąt strażackich zastępów. Do sprawy odniosły się GIOŚ oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zgłoszenie dotarło do służb, jak informuje bryg. Aneta Gołębiowska, o 9:07. Z danych podawanych przez rzeczniczkę śląskiej straży pożarnej wynika, że płoną odpady przechowywane w DPPL-ach. Z ogniem walczy kilkadziesiąt strażackich zastępów.

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zwołano sztab kryzysowy

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w oficjalnym komunikacie, że w związku z pożarem w Siemianowicach Śląskich na miejscu zdarzenia są pracownicy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz z Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.

"Decyzją GIOŚ skierowano na miejsce specjalistyczny sprzęt. Jest to mobilny ambulans pomiarowy, którego zadaniem jest teraz bieżące monitorowanie zanieczyszczeń powietrza wokół miejsca pożaru. Ponadto polecono Departamentowi Monitoringu Środowiska GIOŚ analizę jakości powietrza na stacjach pomiarowych w całym województwie śląskim. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach jest w bieżącym kontakcie ze wszystkim służbami pracującymi przy gaszeniu pożaru oraz pracującymi na miejscu. W zależności od rozwoju sytuacji będą wdrażane dalsze działania" – informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Do działań prowadzonych dziś od rana w Siemianowicach Śląskich odniósł się rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Opisuje sytuację zastaną na miejscu przez służby i zaznacza, że gaszenie pożaru może trwać jeszcze wiele godzin.

-Trwa akcja gaśnicza na terenie nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich. Ministerstwo jest w kontakcie z lokalnym sztabem kryzysowym, który pracuje na miejscu. Przekazuję najważniejsze ustalenia na godzinę 13 w piątek 10 maja. Obecnie nie można prognozować, kiedy zakończy się akcja gaśnicza. Pali się nielegalne składowisko odpadów niebezpiecznych, w  tym beczki i pojemniki z chemikaliami. Pożar objął około 5500 metrów kwadratowych składowiska, to obszar nieco mniejszy od boiska piłkarskiego […] Pożar jest rozwojowy, dochodzi do wybuchów, kolejne pojemniki rozszczelniają się i podsycają ogień. Straż pożarna mierzy poziom zanieczyszczeń wokół miejsca zagrożenia – mówi rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Hubert Różyk.

Pełna treść komunikatu dostępna jest w postaci zapisu wideo:

Ostrzeżenie wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:

Dotychczasowe dane dotyczące pożaru opisaliśmy TUTAJ. W związku z zaistniałą sytuacją zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Wojewody Śląskiego Marka Wójcika.

-Na miejscu funkcjonuje specjalne laboratorium mobilne Państwowej Straży Pożarnej, które prowadziło badania zarówno w miejscu pożaru, jak również w okolicy. Ten samochód jeździł po Siemianowicach [Śląskich – przyp. red] i sprawdzał stan powietrza, czy nie ma żadnych przekroczeń stężeń substancji niebezpiecznych, takich przekroczeń nie stwierdzono – mówi wojewoda Marek Wójcik.

Palące się substancje nie zostały dotąd zidentyfikowane, ale prowadzone działania strażaków przynoszą spodziewane efekty. Pożar jest opanowany, przestrzeń objęta pożarem zmniejsza się, jednak akcja trwa.