Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pustostany znów przydatne. Przybywa mieszkań komunalnych

Autor: w dniu 2023-10-31

Kilkaset pustostanów zmienia swoją funkcję, stając się mieszkaniami komunalnymi. Tego typu prace trwają już od kilku lat. Przedstawiciele miasta przybliżają zagadnienie. 

W Sosnowcu rośnie liczba mieszkań, które niegdyś były pustostanami, a po remontach zostały przekazane nowym mieszkańcom. W ciągu kilku lat taką przemianę przeszły setki lokali.

Pustostany zamieniają się w mieszkania komunalne

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu w ostatnich latach oddał nowym lokatorom rekordową liczbę mieszkań, które jeszcze do niedawna były pustostanami. Tylko w tym roku Zakład rozpisał przetargi warte 4 miliony złotych.

– Już w tym roku wykonawcy wyremontowali lokale za kwotę ponad 1 miliona złotych. Kolejne umowy za ponad 2,3 mln złotych właśnie zostały podpisane, a już niedługo rozstrzygniemy przetargi na kwotę ok. 450 tysięcy złotych – wymienia Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

W 2019 roku, MZZL wyremontował 237 pustostanów za 1,7 mln zł. Rok później 167. Do 2022 roku włącznie, do nowych lokatorów trafiło blisko 650 mieszkań.

– Mieszkania te stają się przede wszystkim lokalami socjalnymi. To pozwala nam na szybsze realizacje wyroków eksmisyjnych, ale nie tylko w lokalach miejskich, ale także zewnętrznych, gdzie gmina ma obowiązek zapewnić "dach nad głową" – przyznaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wyremontowane lokale trafiają bezpośrednio do tych, którzy są nimi zainteresowani. Miasto podkreśla, że prace nie są w ten sposób realizowane "na zapas".

– Lokale trafiają bezpośrednio do zainteresowanych osób – nie są remontowane "na zapas". Warto dodać, że skala prac bywa naprawdę duża – mówi Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora MZZL.

Tak jest np. przy ul. Targowej 18, gdzie jeszcze do niedawna lokale miały jedną wspólną toaletę na korytarzu. Obecnie trwa ich wydzielanie oraz gruntowny remont. Prace trwają też przy ulicy Dietla:

Fot. UM Sosnowiec

Duża część pustostanów jest remontowana dzięki dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego.