Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rada Ślōnskigo Jynzyka zaczyna działalność

Autor: w dniu 2024-02-15

Rada Ślōnskigo Jynzyka (Rada Języka Śląskiego) powołana została pod koniec ubiegłego roku – teraz rozpoczyna działalność i bierze się do pracy. Jej członków łączy miłość do Śląska i wspólny cel: uznanie języka śląskiego za język regionalny.

Ci, którym leżą na sercu zagadnienia związane z językiem śląskim zaangażowali się w utworzenie Rady Języka Śląskiego. Ta rozpoczyna działalność, a włączyły się w te działania osoby, które nie od dziś aktywnie funkcjonują w tym zakresie

Oprócz kontynuacji pracy nad kodyfikacją języka śląskiego rada chce upowszechniać wiedzę o języku śląskim i jego odmianach – dbać także o jego rozwój. Chce przygotować między innymi program nauczania języka śląskiego w szkole.

Tutaj nasuwa się pytanie, czy da się nauczyć języka śląskiego czy jednak trzeba się z "tym" urodzić? Nie brakuje tych, którzy mają nadzieję, że postulat "upowszechnianie wiedzy o języku śląskim, jego odmianach, normach i kryteriach oceny jego użycia" wpłynie pozytywnie na młodych ludzi.

– Żeby te nastympne pokolynia jakoś tak synsownie uczyć tego jynzyka, żeby to niy było tak, że sie bydōm uczyć pojedynczych słōw ôd pojedynczych ôśōb. Rozchodzi sie ô to, żeby dokōńczyć ta kodyfikacyjo, prōmować tyn ślōnski jynzyk, spōminać, że ôn je dō nos ważny. Bo to je jynzyk ôd naszych przodkōw, a jak by niy ôni, to by niy było nos mówi Grzegorz Kulik

Warto wspomnieć, że jednym z bardziej podkreślanych powodów działania rady jest, jak podkreśla Kulik, chęć utrzymania tradycji języka śląskiego.

Zdjęcie wyróżniające: facebook/Ruch Autonomii Śląska