Ranking Perspektywy 2023. Jakie szkoły są najlepsze w regionie?
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-01-12
Jakie są najlepsze szkoły średnie w Polsce i regionie? Szczegółowe dane w opublikowanym dziś rankingu Perspektywy.
W ujęciu ogólnopolskim najlepszymi szkołami średnimi były XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Ranking został przygotowany przez "Perspektywy" już po raz dwudziesty piąty. Jak w tym zestawieniu prezentują się wybrane szkoły z regionu?
Ranking Perspektywy 2023 – ile szkół brano pod uwagę?
W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły określone kryteria.
Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie stojący przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Mogą skorzystać z danych w celu wyboru liceum lub technikum. Stworzono łącznie pięć rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 i Rankingu Techników 2023 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2023, Rankingu Maturalnego Techników 2023 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2023.
– Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się "nowi", bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować – dodaje.
Jakie placówki edukacyjne brano pod uwagę?
W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników. Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.
Jakie placówki wyróżniają się w regionie?
Wśród liceów działających w województwie śląskich najlepsze okazało się V LO w Bielsku-Białej, które w rankingu głównym uplasowało się na 30 lokacie. Najlepsze wśród techników jest, wedle kapituły, Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju. W czołówce najlepszych pięciu szkół znalazły się też III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, IV LO z Oddz. Dwujęz. im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, II LO z Oddz. Dwujęz. im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku oraz LO Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. W zestawieniu znalazły się też między innymi Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie (12 miejsce w zestawieniu wojewódzkim) czy I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu (35. lokata).
Szczegółowe dane dotyczące placówek edukacyjnych w regionie znajdują się TUTAJ.