Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Respirator z Bytomia pojechał na Ukrainę

Autor: w dniu 2023-06-15

Bytom wysłał na Ukrainę wysokiej klasy respirator. To odpowiedź na prośbę władz Drohobycza. Sprzęt będzie działał w Miejskim Szpitalu Dziecięcym. 

Sprzęt niezbędny do ratowania życia zasilił oddział anestezjologii, gdzie służyć będzie najmłodszym pacjentom. To dar od Fundacji PETRALANA oraz miast – Bytomia i Recklinghausen.

Respirator z Bytomia pojechał do szpitala w Drohobyczu

Respirator Servo-air jest wysokiej klasy stanowiskiem do mechanicznej wentylacji płuc. Jest wyposażony w turbinę powietrza, co uniezależnia urządzenie od zewnętrznego zasilania i ułatwia transport wewnątrzszpitalny.

– Zakup respiratora sfinansowany został głównie przez nasze miasto partnerskie Recklinghausen, a jego koszt to 94 tys. zł. Sprzęt zakupiła Fundacja PETRALANA, która od początku wojny aktywnie angażuje się w pomoc humanitarną – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Transportem respiratora za wschodnią granicę zajął się naczelnik Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora Stanisław Korman oraz wolontariusz – Tomasz Fiałkowski, właściciel Lodziarni u Fiołków.

Nie jest to jego pierwsza podróż do Ukrainy, bo wielokrotnie już inicjował i organizował zbiórki darów dla ogarniętego wojną kraju.

Fot. UM Bytom

Zbiórka na rzecz Ukrainy nadal trwa

Zakup zaawansowanego sprzętu medycznego to kolejna z wielu akcji pomocy Fundacji PETRALANA na rzecz Ukrainy.

– Wśród najważniejszych działań Fundacji warto wymienić organizację zbiórki na ambulans w pierwszych dniach wojny, zakup ładowarek solarnych dla ukraińskich żołnierzy z Żytomierza, zakup sprzętu AGD dla uchodźców, sfinansowanie agregatów prądotwórczych dla szkół oraz przekazanie władzom Drohobycza materiałów potrzebnych do budowy lokali mieszkalnych – wylicza Wojciech Greczkowicz, prezes Fundacji PETRALANA.

Fundacja PETRALANA z pomocą miasta, mieszkańców i przedsiębiorców od początku wojny w Ukrainie prowadzi zbiórkę środków na rzecz miast partnerskich Bytomia – Drohobycza i Żytomierza.

Z wpłacanych na konto Fundacji środków finansuje zakup najpotrzebniejszych artykułów zgłaszanych przez merów prezydentowi Bytomia. Zbiórka Fundacji PETRALANA trwa.

Wpłat można dokonywać na konto Fundacji PETRALANA w PKO Banku Polskim: 25 1020 2313 0000 3802 0531 2709 z dopiskiem "Pomoc Ukrainie".