Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Remont Opery Śląskiej na finiszu

Autor: w dniu 2023-06-15

Remont Opery Śląskiej w Bytomiu jest na ostatniej prostej. Obecnie generalny wykonawca firma ALSTAL Grupa Budowlana przeprowadza prace wykończeniowe.

W ramach inwestycji został już przeprowadzony szereg prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych. Dzięki nim perełka architektoniczna województwa śląskiego, wpisana w 1997 roku do rejestru zabytków, zwiększy swoją atrakcyjność.

Remont Opery Śląskiej trwa. Prowadzone są prace wykończeniowe

Obecnie w obiekcie prowadzone są prace wykończeniowe. Na widowni oraz w korytarzach Foyer trwają prace konserwatorskie, których celem jest odtworzenie elementów sztukatorskich oraz złoceń. Na obszarze zaplecza montowane są płytki i stolarka drzwiowa, a także wykonywane są suche zabudowy, gładzie oraz malowanie. Natomiast na scenie montowana jest konstrukcja elementów technologii scenicznej oraz drewniana podłoga sceniczna. Opera Śląska po remoncie będzie wyposażona w jedną z najnowocześniejszych scen w Polsce. Pracownicy Opery będą mogli obsługiwać zaawansowany system wirtualnej akustyki i oświetlenia scenicznego oraz technologii scenicznej. Zadbano przy tym o niektóre elementy sceny, które zabezpieczono i odrestaurowano, dzięki czemu będą swoistym świadkiem historii.

Prace obejmują zaplecze opery

Równocześnie, obok wymienionych wcześniej robót, montowana jest instalacja elektryczna i sanitarna. Prace wykończeniowe obejmują również zaplecze sceniczne, gdzie trwa układanie płytek, malowanie, a także montaż wykładzin, podwieszanych sufitów i stolarki drzwiowej. Sporo dzieje się też na zewnątrz. Prowadzone są termomodernizacja elewacji i roboty drogowe.

Fot. mat. prasowe firmy Alstal

Dzięki realizacji opisywanego projektu Opera Śląska będzie spełniać potrzeby społeczno-kulturalne mieszkańców miasta, regionu oraz całej aglomeracji. Prace prowadzone są pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wielki remont Opery Śląskiej rozpoczął się w 2021 roku, a przebudowie podlega powierzchni ponad 6000 m2. Łączna wartość inwestycji to około 61,5 mln zł.

Spółka ALSTAL, której jeden z oddziałów znajduje się w Katowicach, ma ogromne doświadczenie w rewitalizacjach zabytkowych obiektów. Niedawno do użytku oddane zostały XIX-wieczne koszary wojskowe we Wrocławiu oraz neogotycki budynek dawnego Domu Sierot z 1901 roku w Warszawie, który aktualnie jest siedzibą Zespołu Szkół Muzycznych nr 1.