Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci

Autor: w dniu 2024-01-23

Ponad 2000 młodych osób targnęło się w zeszłym roku na swoje życie. Statystyki wskazują, że najwięcej przypadków odnotowano w województwie śląskim. Specjaliści radzą, by nie zwlekać z wizytą u specjalistów.

2139 młodych targnęło się w ubiegłym roku  na swoje życie. Aż 146 prób samobójczych skończyło się śmiercią dziecka. Dane są przerażające, tym bardziej dla mieszkańców województwa śląskiego, gdzie – według wyliczeń fundacji GrowSpace – doszło do blisko trzystu prób i piętnastu zgonów. Psychiatrzy zaznaczają, że młodzi są teraz inni, bardziej wrażliwi – stąd tym bardziej nie można bagatelizować choćby najmniejszych problemów. Warto reagować odpowiednio wcześnie, nawet na wstępnym stadium, gdy można już zaobserwować syndromy późniejszych, poważniejszych problemów.

-Nie zwlekajmy z taką pomocą – radzi psychiatra z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 4 w Bytomiu, Wojciech Sołtys

Wsparcia w pierwszej kolejności może udzielić nam nasz rejonowy pediatra lub psycholog szkolny – który w razie potrzeby wskaże miejsce bardziej konkretnego leczenia. W ostateczności pozostaje telefon na numer 112.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu podsumowuje pierwsze dni działalności

Gdzie można uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych? Poniżej wykaz telefonów i adresów:

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia": 800 12 00 02
Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222
Mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: bezpieczniej@kph.org.pl
Mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy Warszawa: poradnictwo@lambdawarszawa.org

Źródło: Onet.pl/własne