Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu podsumowuje pierwsze dni działalności

Autor: w dniu 2023-12-21

Jak wiele osób potrzebuje pomocy w związku z problemami zdrowia psychicznego? Statystyk jest z pewnością wiele. My zapytaliśmy o te dotyczące Centrum Zdrowia Psychicznego funkcjonującego w Bytomiu.
Z danych podawanych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu wynika, że od początku miesiąca skorzystało wiele osób, które zdecydowały się na to, by sięgnąć po pomoc. 34 osoby obsłużono w Punktach Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych, 26 interwencji podjął Zespół Lecznictwa Środowiskowego, odnotowano też 413 wizyt w Poradniach Zdrowia Psychicznego. Ponadto Oddział Dzienny ma od początku roku 5 nowych pacjentów, zaś 35 osób przyjęto w stanie nagłym do Całodobowego Oddziału Psychiatrii.
Warto podkreślić jeszcze raz, że dane te dotyczą tylko pierwszych dwóch tygodni działalności Centrum Zdrowia Psychicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu.
-Wdrażamy nową jakość w opiece nad zdrowiem psychicznym mieszkańców Bytomia – mówi Wojciech Sołtys, zastępca dyrektora WSS nr 4 ds Centrum Zdrowia Psychicznego.
Taka liczba osób w nowo powołanych jednostkach CZP, mimo wciąż niewielkiej świadomości mieszkańców, świadczy – jak zaznacza szpital – o ogromnej potrzebie na realizowane przez nie świadczenia.

Centrum Zdrowia Psychicznego pomaga wtedy, gdy liczy się czas

Na mieszkańców Bytomia czeka zespół psychiatrów, psychologów, pielęgniarek psychiatrycznych, terapeutów środowiskowych i asystentów zdrowienia. Dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne w Śródmieściu i Szombierkach czynne są przez 10 godzin, pięć dni w tygodniu (poniedziałek-piątek, 8.00-18.00). Można się tam zgłosić bez skierowania.
-Korzystać może każdy, kto znajduje się w kryzysie zdrowia psychicznego albo zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Kiedy mamy problem, z którym sobie nie radzimy, podejrzewamy, że potrzebujemy pomocy specjalisty bez skierowania, przez 5 dni w tygodniu możemy udać się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego. Te punkty w Bytomiu są dwa – u nas w szpitalu, na alei Legionów 10, wejście od Placu Rodła i w Szombierkach, na ulicy Orzegowskiej 52a, przy takiej dużej poradni Szombierki. Tam czeka psycholog, pielęgniarka psychiatryczna, która pozwoli nam już jako specjalista rozpoznać, co się z nami dzieje, postawi wstępną diagnozę – mówi Wojciech Sołtys, zastępca dyrektora bytomskiego szpitala do spraw Centrum Zdrowia Psychicznego
Po pomoc można przyjść nawet wtedy, gdy potrzebuje jej osoba bliska lub znajoma, wobec której zachodzi podejrzenie, że dzieje się z nią coś niepokojącego, a nie może sama udać się do CZP. Wówczas członkowie Zespołu Lecznictwa Środowiskowego jadą na miejsce rozeznać sytuację, a jeśli to konieczne, podejmują interwencję.
To jeden z celów reformy psychiatrii – mówi Wojciech Sołtys. – Wychwytujemy problem i zaczynamy leczenie we wczesnej fazie zaburzenia, kiedy często możliwe jest całkowite wyleczenie, a zanim dojdzie do kryzysu – dodaje.
Zaznacza równocześnie, że czas odgrywa w przypadku opisywanej pomocy kluczową rolę, bo często jest po prostu za późno, a skutki takich opóźnień są nieodwracalne.
– Jeżeli sprawa jest nagła, bo jesteśmy w ciężkiej depresji, mamy myśli samobójcze, nie daj boże nawraca psychoza, to skierowanie będzie realizowane natychmiast, tego samego dnia. Jeśli sprawa jest pilna, czyli nie ma jeszcze kryzysu, ale jest duże zagrożenie – widzimy specjalistę w 72 godziny i tak to działa. Dzięki takiemu systemowi organizacji pracy osoby, które potrzebują tej pomocy, zawsze dostaną ją natychmiast, te historie, że ktoś w kryzysie samobójczym czekał trzy miesiące na wizytę u specjalisty, już więcej się nie zdarzą – mówi Sołtys.
O skuteczności podejmowanych działań świadczą statystyki – dzięki celności prowadzonych interwencji, średni okres hospitalizacji psychiatrycznej pacjentów kierowanych w stanie nagłym przez Punkty Zgłoszeniowo–Koordynacyjne wyniósł ok. 4 dni, a większość pacjentów kierowanych w trybie pilnym do Poradni Zdrowia Psychicznego spotkało się ze specjalistą jeszcze tego samego dnia.

Jaką funkcję pełni Asystent Zdrowienia?

Nowością jest też funkcja Asystenta Zdrowienia. W bytomskim zespole jest ich dwóch. To nowy zawód wykonywany przez osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego, pokonały go i przeszły specjalistyczne, półroczne szkolenie. Wcześniej jednak musiały przejść terapię własną, żeby zrozumieć swoje przeżycia. Aby móc pracować z pacjentami, asystenci zdrowienia muszą też odbyć kilkumiesięczne staże w placówkach zajmujących się zdrowiem psychicznym m.in. w szpitalnych oddziałach psychiatrycznych, środowiskowych domach samopomocy, zespołach leczenia środowiskowego, fundacjach oraz stowarzyszeniach.
 Ich rolą jest pomoc w nadaniu psychiatrii ludzkiej twarzy – mówi z-ca Dyrektora. – Osoba, która sama przeszła kryzys, jest wiarygodnym przewodnikiemkwituje.
Zespół bytomskiego Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczął działalność w najtrudniejszym dla wielu momencie w roku. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2021 r. przez Uniwersytet Medyczny w Salzburgu, po świętach, a zwłaszcza po Nowym Roku, wzrasta liczba samobójstw. I takie zjawisko od lat obserwowane było w Oddziale Psychiatrii bytomskiego szpitala. Presja społeczna, przemęczenie i nierealne oczekiwania względem świąt, w zderzeniu z rzeczywistością stają się bolesne i nie do wytrzymania. To tak zwany "efekt złamanej obietnicy" opisany po raz pierwszy w 1987 r. przez prof. Marjorie Baier z Wyższej Szkoły Pielęgniarstwa w Illinois, specjalizującej się w społecznym pielęgniarstwie zdrowia psychicznego. Zawiedzione, nierealne oczekiwania stają się dodatkowym obciążeniem dla istniejących wcześniej problemów psychicznych. Pojawia się frustracja, rozczarowanie, złość, beznadzieja. U chorych na depresję mogą pojawić się samooskarżenia i myśli samobójcze; osoby zmagające się z nałogami częściej przerywają abstynencję. Osoby dotknięte kryzysem samotności mogą poczuć się oszukane, a odraczane wcześniej konflikty wybuchają ze zdwojoną siłą, zwiększając impulsywność osób zmagających się z zaburzeniami osobowości.
Niewykluczone, że po Nowym Roku liczba odwiedzających Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu znacznie się powiększy.
——————————————————
W skład Bytomskiego Centrum Zdrowia Psychicznego wchodzą:
  • Całodobowy Oddział Psychiatrii, z działającym całą dobę Punktem Przyjęć
  • Dzienny Oddział Psychiatrii
  • Zespół Lecznictwa Środowiskowego, ściśle współpracujący z Zespołem Psychiatryczno – Środowiskowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu
  • Poradnie Zdrowia Psychicznego w:
– Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu, al. Legionów 10 (wejście od pl. Rodła)
– Poradni "Szombierki", ul. Orzegowska 52A
– Centrum Medycznym Sigma Bi, ul. Wyczółkowksiego 26
  • Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne (zgłoszenia osobiście, telefonicznie lub mailowo):
– w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu, al. Legionów 10 (wejście od pl. Rodła) – tel. 32 396 4810; 32 396 4809, e-mail: pzk1@szpital4.bytom.pl
– przy Poradni "Szombierki", ul. Orzegowska 52A tel. 32 281 97 94, e-mail: pzk2@szpital4.bytom.pl