Rozbierał wał przeciwpowodziowy, bo chciał wędkować
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-09-24
W obliczu powodzi jedne osoby wykazują się daleko idącą wrażliwością i chęcią pomocy, a drudzy skrajną głupotą i brakiem wyobraźni. Do tej drugiej grupy z pewnością zalicza się pewien mężczyzna, który próbował rozebrać wał przeciwpowodziowy.
Wały przeciwpowodziowe wzmocnione workami z piaskiem miały chronić teren przed kolejnymi zalewami. Przeszkadzały jednak kierowcy opla w swobodnym wjeździe w miejsce, gdzie planował… wędkować. Mężczyzna, zamiast szukać innego rozwiązania, postanowił worki przestawić. Nie przewidział jednak, że jego działania będą miały konsekwencje prawne.
Rozbierał wał przeciwpowodziowy. Chciał wędkować
Wczoraj, 23 września tuż po 17.00 policjanci, którzy przybyli do Przyszowic, zajęli się karygodną postawą 26-latka z Gliwic. Ten, wbrew prawu i zdrowemu rozsądkowi usiłował wjechać na wał przeciwpowodziowy. Wybrał się na ryby w miejsce, gdzie zaledwie kilka dni wcześniej trwała akcja umacniania wałów po zalaniach i podtopieniach.
Policjanci uznali, że jego działania są niedopuszczalne, biorąc pod uwagę niedawne zagrożenia związane z zalaniami. Kierowca dostał 500-złotowy mandat i miał przywrócić umocnienia wału do stanu pierwotnego.
Policjanci przypominają, w kontekście tej sytuacji, treść "Prawa wodnego" z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz. U 2020.301), która jasno określa:
"W celu zapewnienia szczelności i stabilności wałów przeciwpowodziowych zabrania się przejeżdżania przez wały oraz wzdłuż korony wałów pojazdami lub konno oraz przepędzania zwierząt, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych."
Przestrzeganie tych przepisów jest kluczowe, zaznacza policja, dla zapewnienia bezpieczeństwa lokalnych społeczności i ochrony infrastruktury przeciwpowodziowej. Działania podjęte przez 26-latka, mogły doprowadzić do osłabienia wałów i zwiększenia ryzyka zalania okolicznych terenów.
Policja apeluje o rozsądek i przypomina, że ingerowanie w konstrukcje przeciwpowodziowe, nawet z pozoru drobne, może mieć poważne konsekwencje. Ochrona wałów ma zatem kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i zapobiegania katastrofom naturalnym.