Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rozbito grupę przestępczą. Oszuści działali metodą „na wypadek”

Autor: w dniu 2023-06-30

Zorganizowana grupa przestępcza okradała swoje ofiary, posługując się historią o wypadku drogowym. Wszystko odbywało się przez telefon, ale w działaniach brali też udział kurierzy. 

Dzięki pracy policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz współpracy z funkcjonariuszami Policji z Niemiec, Czech, Francji, Holandii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii rozpracowana została działająca w Europie zorganizowana grupa przestępcza trudniąca się oszustwami metodą "na wypadek". Zatrzymano lidera grupy oraz ustalono kilkadziesiąt osób, które pełniły rolę "odbieraków" oraz pośredników.

Oszuści działali metodą "na wypadek", czyli… jak?

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w 2017 roku ustalili, że na terenie całej Polski działa zorganizowana grupa przestępcza dokonująca oszustw metodą "na wypadek". Jak działali przestępcy?

"podczas rozmów telefonicznych z pokrzywdzonymi rozmówca podawał się za członka rodziny. Następnie roztrzęsionym głosem informował, że jest sprawcą śmiertelnego wypadku drogowego i w celu uniknięcia aresztowania konieczne jest przekazanie pieniędzy kurierowi z prokuratury lub Policji. Do rozmowy włączała się również osoba, która przedstawiała się jako policjant lub prokurator i potwierdzała informację o wypadku drogowym oraz konieczności przekazania pieniędzy" – opisują policjanci.

W wyniku rozpracowania grupy przestępczej ustalono jej lidera oraz kilkadziesiąt osób, które w tej grupie pełniły rolę "odbieraków" i pośredników. Zamieszani w proceder kierowali wszystkim, przez telefon, z Wielkiej Brytanii.

"W grupie tej osoby odbierające pieniądze od pokrzywdzonych, tj. pełniące rolę tzw. odbieraków oraz pośrednicy, którzy wywozili pieniądze pochodzące z procederu przestępczego poza granice kraju, pozyskiwani byli za pośrednictwem internetowych portali ogłoszeniowych, na których członkowie grupy umieszczali ogłoszenia o pracy w charakterze kierowcy bądź kuriera" – czytamy w policyjnym komunikacie.

Zorganizowana grupa przestępcza we wrześniu 2022 roku rozszerzyła swój teren działania na obszar Europy Zachodniej. W związku z czym policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji nawiązali współpracę z funkcjonariuszami Policji innych państw takich jak: Niemcy, Czechy, Francja, Holandia, Szwajcaria oraz Wielka Brytania.

Wszczęto śledztwo

Na podstawie zebranego materiału dowodowego Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo, w ramach którego Sąd Okręgowy w Gliwicach, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, wydał wobec Macieja W. nakaz aresztowania skierowany do organów ścigania Wielkiej Brytanii.

W dniu 15 czerwca 2023 roku na terenie Wielkiej Brytanii lider grupy przestępczej Maciej W. został zatrzymany. Mężczyzna obecnie oczekuje na proces ekstradycyjny. Sąd Wielkiej Brytanii wyznaczył datę posiedzenia na 4 października 2023 roku. Obecnie wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów liderowi grupy zkierowanie zorganizowaną grupą przestępczą od co najmniej listopada 2017 roku do października 2021 roku, oszustwa i pranie pieniędzy, z czego uczynił sobie stałe źródło dochodu oraz groźby. Łączna suma strat wyniosła ponad 6 milionów złotych na szkodę 150 pokrzywdzonych.

Na podstawie zebranych materiałów dowodowych zostanie sformułowanych kilkaset nowych zarzutów, gdzie łączna suma strat wynosi około 13 milionów złotych.

W odrębnych postępowaniach zostało skazanych lub oskarżonych kilkadziesiąt osób, które w grupie przestępczej pełniły role "odbieraków" oraz pośredników.

Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania.


Kontynuuj czytanie