Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rozpoczęcie roku w piekarskich szkołach. Ustanowiono stypendium

Autor: w dniu 2023-09-04

Uroczyste apele, słodkie upominki dla pierwszoklasistów, przemowy – to obraz początku roku szkolnego w placówkach edukacyjnych. Takim podniosłym chwilom towarzyszą też ważni goście.

Początek roku szkolnego to nowe obowiązki, często nowe towarzystwo, ale też wyjątkowi goście. Tak było w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 13 w Piekarach Śląskich.

Rozpoczęcie roku szkolnego w MSP13

Nie tylko powakacyjny powrót dzieci do szkoły, ale i uroczystość upamiętniająca 100-lecie objęcia funkcji kierownika szkoły podstawowej w Kamieniu przez Wincentego Jeglińskiego – ofiarę Katynia. Tak w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 13 imienia Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich, świętowano dziś rozpoczęcie roku szkolnego.

-Sto lat temu mieliśmy kierownika szkoły, która mieściła się na ulicy Długosza. Kierownikiem tej szkoły był pan Wincenty Jegliński. Kiedy poznaliśmy historię pierwszego kierownika szkoły, dowiedzieliśmy się wielu ważnych ważnych informacji związanych z tym, jak potoczyły się jego losy podczas wojny. Wiemy już dzisiaj, że został wpisany na listę ofiar Katynia. Jest to dla nas bardzo ważny dzień, tym milej jest nam gościć wnuka pana Wincentego Jeglińskiego – mówi Bogusława Hanzel, dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 w Piekarach Śląskich.

Dzisiejsza wizyta w szkole Zbigniewa Jeglińskiego, na co dzień pracownika Kancelarii Sejmu RP, wiązała się z ustanowieniem stypendium naukowego im. Wincentego Jeglińskiego:

-Pomyślałem, że najpiękniejszym uhonorowaniem mojego dziadka będzie ustanowienie stypendium naukowego im. Wincentego Jeglińskiego, przeznaczonego dla najlepszego historyka spośród uczniów obecnych klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 13 w Piekarach Śląskich. Przez cały rok uczniowie będą zachęcani do rozwijania swojej wiedzy, brania udziału w konkursach przedmiotowych i najlepszy z uczniów zostanie uhonorowany właśnie w ten sposób. Oprócz dyplomu stypendysta otrzyma również gratyfikację finansową – potwierdza naszej reporterce Gabrieli Kokott-Drzyzdze Zbigniew Jegliński.

Wartość stypendium naukowego i szczegółowe zasady jego przyznawania będą teraz ustalane z dyrekcją szkoły.

Początek roku w piekarskich szkołach

Uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego, z udziałem władz miasta odbyły się także w innych piekarskich szkołach. Było tak w Akademickim Zespole Szkół, gdzie od nowego roku funkcjonować będą klasy ogólne, psychologiczno-pedagogiczne, jak i te o profilu kosmetycznym. Dodatkowo młodzi ludzie będą kształcić się w klasie służby pożarniczej, klasie przygotowania wojskowego czy mistrzostwa sportowego. Podczas rozpoczęcia roku obecni byli: ppłk Krzysztof Szmyt – szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Chorzowie oraz przedstawiciel 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia.

– Po zasłużonym czasie wakacyjnego wypoczynku społeczność szkolna wraca do obowiązków. Wierzę, że wszyscy, pełni zapału i motywacji do pracy i nauki, zasiądą przy swoich biurkach. Jestem przekonana, że uczniowie będą uczęszczali do szkoły z radością i ochotą, kontynuując rozwijanie swoich pasji przy wsparciu pedagogów. Wszystkim życzymy dobrego, owocnie spędzonego czasu w murach szkoły – powiedziała podczas inauguracji Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich.

W Miejskiej Szkole Podstawowej nr 11 rozpoczęcie roku zostało połączone z otwarciem nowego boiska szkolnego do siatkówki plażowej. Projekt zgłoszono w ubiegłym roku do Budżetu Obywatelskiego, został wyłoniony w głosowaniu mieszkańców, zdobywając 969 punktów i zrealizowany na kwotę 60 000 zł. Boisko będzie służyło uczniom szkoły, jak również wszystkim mieszkańcom, którzy zechcą zagrać w siatkówkę plażową. Obiekt jest objęty monitoringiem. Po przecięciu wstęgi, uczennice szkoły wraz z trenerem wbiegły na piasek i zaprezentowały swoje umiejętności gry zgromadzonym gościom, uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Inwestycja ta z pewnością urozmaici lekcje wychowania fizycznego oraz podniesie poziom sprawności uczniów, ale również pozostałych Piekarzan. Zgromadzeni goście wyrazili nadzieję, że wszyscy użytkownicy boiska będą dbali o jego stan, aby pozostał taki, jak w dniu otwarcia.