Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rusza terapia dla studentów. To kolejny cykl zajęć

Autor: w dniu 2023-09-26

Świadomość różnego rodzaju problemów natury psychologicznej wzrasta. Coraz więcej osób jest świadomych istnienia syndromu Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA). Ci, którzy chcą zgłębić tę tematykę, mają do dyspozycji szereg książek. Studenci, którzy potrzebują pomocy, mogą z kolei skorzystać z pomocy specjalistów.

Lęk, niepokój, niskie poczucie własnej wartości, poszukiwanie jej potwierdzenia u innych – to niektóre sygnały, które potencjalnie mogą być sygnałem, że ktoś boryka się z trudnościami wyniesionymi z domu, szczególnie tego, w którym był problem alkoholowy. Wielokrotnie u takich osób stwierdza się syndrom DDA, można się mu przyjrzeć i pracować nad nim z pomocą specjalistów.

Terapia dla studentów – problem częstszy niż można by się spodziewać

Źródłem opisanych wyżej problemów może być przeszłość, zwłaszcza to, co działo się w najbliższej rodzinie.

"Może nie doświadczyłeś w swoim dzieciństwie i okresie dorastania bezwarunkowej miłości od rodziców, nie czułeś ich ciepła i wsparcia. Może przyczyną tego było nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu jednie lub obojga twoich rodziców. Może mama i tata byli w rozwodzie emocjonalnym lub prawnym, może pojawiła się zdrada małżeńska, czy trwała nieobecność jednego z rodziców." – czytamy na stronie internetowej rozwinacskrzydla.pl

Opisywany problem jest częstszy niż wiele osób mogłoby się spodziewać, ponieważ nawet około 40 procent dorosłych Polaków można zaliczyć do grupy dorosłych dzieci alkoholików (DDA), czyli osób które rozwijały się w rodzinie, gdzie jeden albo oboje rodziców nadużywało, bądź byli uzależnieni od alkoholu. Do tego dochodzi kilkanaście procent dorosłych, którzy wzrastali w rodzinach z inną dysfunkcją, mających podobne trudności w dorosłym życiu, jak ci żyjący w rodzinach z problemem alkoholowym.

Dla osób, które chciałyby zgłębić temat, powstały strona internetowa i książki "Rozwinąć skrzydła"  oraz "W drodze do siebie" i "Instytucjonalne formy wsparcia młodzieży akademickiej pochodzącej z rodzin dysfunkcyjnych". Na stronie dostępny jest e-book tych trzech książek oraz audiobook pełnej wersji książki "Rozwinąć skrzydła". Chętni mogą nawet wypełnić test, by czy problem DDA dotyka danej osoby.

Studenci mogą sięgnąć po pomoc

Testy, literatura i audiobooki tematyczne to jedno, ale można skorzystać z jeszcze lepszej formy pomocy. Od nowego roku akademickiego 2023/2024 ruszy kolejna roczna bezpłatna terapia dla studentów studiujących w Katowicach, a pochodzących z rodzin, gdzie zabrakło miłości bezwarunkowej i ujawniły się określone trudności.

Jeśli ktoś chce dowiedzieć, czy problem go dotyczy, może zrobić test, który podpowie, czy terapia jest konieczna.

Rozmowy wstępne na terapię odbędą się w dniach 9 i 16 października br. w godzinach 14.00-17.00. Należy umawiać się z terapeutką Agatą Nowakowską, tel. 691 681 594.

Fot. pixabay