Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Skusiło go auto klasy premium. Nieomal stracił duże pieniądze

Autor: w dniu 2023-09-26

Scenariusz oszustw zawsze jest podobny. Jest nagła sytuacja lub wyśmienita okazja, której nie warto zmarnować. Tak było właśnie w tym przypadku.

Mieszkaniec Imielina zgłosił się do jaworznickich policjantów i powiadomił ich, że padł ofiarą oszustwa. 25-latek zainteresował się ogłoszeniem sprzedaży samochodu klasy premium. Zaciekawiła go wyjątkowo atrakcyjna cena, która widniała na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych.

Auto klasy premium? Doszło do oszustwa

Okazało się, że samochód jest do odbioru w Niemczech. Trzeba było przyjechać na miejsce, żeby go zobaczyć i sprawdzić. Właśnie to uśpiło czujność 25-latka. Postanowił wysłać na miejsce przedstawiciela swojej firmy. Ten zobaczył auto, sprawdził dokumenty i zapadła decyzja o przelaniu 770.550 złotych.

Kiedy przelew został wykonany, kontakt ze sprzedawcą urwał się, co sprawiło, że odbiór auta był niemożliwy. Co wyszło wtedy na jaw? Otóż okazało się, że właścicielem samochodu była inna firma, a sprzedającym był nieuczciwy pośrednik. W efekcie mężczyzna stracił pieniądze, a za zapłatę nie otrzymał samochodu.

-Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą jaworznickiej komendy po uzyskaniu zawiadomienia, niezwłocznie skierowali wniosek do Dyrektora Zespołu Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich, w celu zablokowania przelanych środków oraz wszczęli śledztwo w tej sprawie. W wyniku szybkich działań mundurowi odzyskali ponad 700 tysięcy złotych należące do zgłaszającego – informuje sierż. szt. Justyna Wiszowaty z jaworznickiej policji.

Czynności w tej sprawie prowadzi, oprócz polskiej, policja niemiecka, która dąży do ustalenia sprawcy tego przestępstwa.

-Pamiętajmy, że za atrakcyjną ceną towaru może kryć się próba oszustwa! Apelujemy o zachowanie ostrożności i dokładne sprawdzanie wiarygodności sprzedających. Oferty sprzedaży towarów w zaniżonej cenie, nieodpowiadającej wartości rzeczywistej, powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Przy zakupie samochodu zawsze należy dążyć do kontaktu osobistego i możliwości obejrzenia auta. Należy sprawdzić dokumenty pojazdu oraz numer vin. W żadnym wypadku nie należy wysyłać pieniędzy ,,z góry". Każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu czy szybkiego sfinalizowania transakcji, powinien wzmóc naszą czujność – dodaje Wiszowaty