Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kamienica przy Piłsudskiego 50 przeszła modernizację. Kolejny budynek wypiękniał

Autor: w dniu 2023-09-26

Położona w newralgicznym miejscu – na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych – była niechlubną wizytówką ścisłego Śródmieścia. Dzięki środkom unijnym, narożna kamienica przy ul. Piłsudskiego 50 w Bytomiu przechodzi kompleksowy remont i odzyskuje świetność. Z części budynku zniknęły już rusztowania.

Kamienica na styku ulic Piłsudskiego i Kwietniewskiego wybudowana została pod koniec XIX wieku w stylu historyzmu. Uwagę zwraca, jak opisują to urzędnicy, rozczłonkowana bryła na rzucie w kształcie zbliżonym do litery U. W ramach prac remontowych zaizolowane zostały fundamenty, wymieniono stropy oraz dach. Odnawiane są także wszystkie elementy metaloplastyczne.

Kamienica przy Piłsudskiego 50 zmienia oblicze

Kompleksową renowację przechodzi elewacja frontowa z jej detalami architektonicznymi oraz wnętrze budynku z zabytkową klatką schodową. W odsłoniętej części elewacji frontowej uwagę zwraca stolarka okienna odtworzona na wzór oryginalnej.

– Ciekawostką jest, że detal architektoniczny fasady został wykonany z cementu romańskiego – materiału szeroko stosowanego w dekorowaniu elewacji w drugiej połowie XIX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu kolorystycznemu do starożytnych cementów rzymskich, które posiadały piękną barwę – mówi Dominika Kściuczyk, Miejska Konserwator Zabytków.

Konserwatorzy odnowią elewację z wykorzystaniem odpowiednika tego materiału, dzięki czemu przywrócony zostanie oryginalny efekt estetyczny.

Był sklep – będą mieszkania

W budynku powstaje łącznie 16 mieszkań. Podobnie jak w przypadku innych kamienic remontowanych przy ul. Piłsudskiego, także w tej pod nr 50 mieszczące się na parterze lokale użytkowe zaadaptowano na mieszkania dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Fot. UM Bytom

W dalszej części projektu prowadzone też będą prace polegające na zagospodarowaniu terenu wokół wejścia do kamienicy. Projekt Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 – Bytom Śródmieście, Rozbark – w ramach którego remontowana jest kamienica pod nr 50, to jedna z tych inicjatyw w Gminnym Programie Rewitalizacji, która stawia na poprawę wizerunku Śródmieścia. Łącznie remontowanych jest siedem kamienic i 70 mieszkań, które zasilą bytomski zasób komunalny.

Całość prac będzie kosztować ponad 19,3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych to 15,4 mln zł, zaś wkład własny z budżetu miasta to ponad 3,9 mln zł. To kolejny budynek przy ulicy Piłsudskiego, który zmienił się w  ostatnim czasie. Jak prezentuje się inna z odrestaurowanych kamienic?

Kamienica przy Piłsudskiego 44 odzyskała dawny blask