Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruszyła kompleksowa modernizacja GCR Repty

Autor: w dniu 2023-12-06

Ruszyła gruntowna modernizacja Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach. Realizacja tego zadania już trwa, wszystko zajmie pięć lat. Co ulegnie zmianie w placówce, którą chwali wielu mieszkańców regionu? Wszystkiemu przyświeca ważny, nadrzędny cel.

O szczegółach prowadzonych prac i przyczynie ich zapoczątkowania wypowiedział się dyrektor instytucji, która obejmuje swoją opieką tych, którzy wymagają specjalistycznej rehabilitacji.

– Stoimy przed koniecznością ostatecznego dostosowania i zmodernizowania oddziałów szpitalnych do wymagań określonych przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z marca 2019 roku. Dotyczy to szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać zarówno pomieszczenia, jak i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Ruszamy więc z kompleksową modernizacją naszego szpitala – mówi Norbert Komar, dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty". – Rozpoczęliśmy kompleksowy remont naszego szpitala. Będzie składał się z kilku etapów. Do końca czerwca przyszłego roku ma być przygotowana cała dokumentacja budowlana na cały szpital – dodaje dyrektor Komar.

Remont został rozpisany na lata 2023 – 2028. W pierwszym etapie roboty budowlane prowadzone będą w obrębie II piętra pawilonu "B", gdzie swoją działalność prowadzi I Oddział Rehabilitacji Narządu Ruchu. W konsultacjach co do tego, jakie prace powinny zostać wykonane, wzięli pracownicy placówki, jak i jej pacjenci.

– Rozpoczęliśmy remontować oddział narządu ruchu. Chcielibyśmy, żeby był jak najnowocześniejszy, jak najbardziej ergonomiczny dla pacjenta, dlatego do współpracy zaprosiliśmy osoby niepełnosprawne, które wyrażą swoją opinię co do funkcjonalności zaproponowanych przez nas zmian oraz personel szpitala, który zaangażował się i czynnie uczestniczy w projektowaniu tego szpitala – kwituje dyrektor.

Kompleksowa modernizacja w GCR Repty. Nastąpią zmiany w salach chorych

Kilkuosobowe sale chorych przekształcone zostaną w 1-, 2- i 3- osobowe z pełnym węzłem sanitarnym. Oddział wyposażony zostanie także w nowe łóżka szpitalne dla pacjentów, szafki przyłóżkowe oraz szafy ubraniowe. Na każdej kondygnacji oddziału docelowo będą 24 łóżka. Oddział ten przyjmuje prawie 1500 pacjentów rocznie. Na poszpitalną rehabilitację narządu ruchu przyjmowani są pacjenci głównie po leczeniu chirurgicznym, urazach narządu ruchu, nieurazowych schorzeniach narządu ruchu, schorzeniach zwyrodnieniowych i zapalnych narządu ruchu, a także po amputacji kończyn i z dużą dysfunkcją ruchu w przebiegu schorzeń reumatoidalnych.

W ramach kompleksowej modernizacji, jak podkreśla dyrekcja placówki, przebudowana zostanie także istniejąca infrastruktura techniczna m.in. w zakresie sieci wodnej, sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej i instalacji elektrycznej. Nastąpi także montaż energooszczędnych systemów oświetlenia. Roboty na I Oddziale Rehabilitacji Narządu Ruchu powinny zakończyć się do IV kwartału przyszłego roku. Kolejnym etapem będzie modernizacja Pawilonu C – II Oddział Rehabilitacji Neurologicznej oraz sieci i instalacji zewnętrzne.

Fizjoterapeutka z GCR Repty z prestiżowym certyfikatem

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty", to unikalny w skali kraju specjalistyczny szpital rehabilitacyjny, realizujący poszpitalną rehabilitację leczniczą w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo – ortopedycznych. W przeciągu doby nasi fizjoterapeuci wykonują przeszło 4500 zabiegów. Tylko w ubiegłym roku leczonych /rehabilitowanych/ stacjonarnie było 4770 osób, a ambulatoryjnie przeszło 10 tysięcy. W pierwszym półroczu tego roku leczonych stacjonarnie było 2850 osób, a ambulatoryjnie prawie 5500.