Rybnickie nutrie – jaki będzie ich dalszy los?

Autor: w dniu 2024-09-25

Nutrie – zwierzęta nieco przypominają bobra, a niegdyś wyroby z ich futer były oznaką dobrego statusu materialnego. Dziś sympatycznie wyglądające gryzonie są sporym problemem – szczególnie w Rybniku. Co będzie się z nimi działo? Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przekazała informację na ten temat.

Przesądzony wydaje się być los nutrii amerykańskich z Rybnika. Wiadomo, że do 23 września br. do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie wpłynął ani jeden wniosek o utworzenie dla nich azylu. Wbrew różnym deklaracjom, które pojawiały się w mediach, nadal żaden nowy podmiot nie podjął się tej działalności.

Nutrie – nikt nie chciał się nimi zająć. Podjęto decyzję

Nutrie zaczęły rozmnażać się w bardzo szybkim tempie, a cały proces nie był kontrolowany, co sprawiło, że konieczne stało się podjęcie niezbędnych działań. 5 września 2024 r. Państwowa Rada Ochrony Przyrody – Komisja ds. Ochrony Gatunków wydała Opinię w sprawie działań zaradczych w stosunku do nutrii amerykańskiej (Myocastor coypus) w województwie śląskim, w której:

– "(…) rekomenduje pilne usunięcie tych osobników ze środowiska i niezwłoczne podjęcie działań zaradczych". W swoim uzasadnieniu PROP wskazuje, że:

– "(…) rozumie, że odłów i uśmiercenie tych zwierząt budzi wątpliwości, a nawet opór społeczeństwa, szczególnie mieszkańców Rybnika i Jaworzna, którzy przez ostatnie lata zdążyli się do obecności nutrii przyzwyczaić, a nawet je polubić i włożyli wiele wysiłku w opiekę nad nimi. Jednakże, w świetle dostępnej wiedzy naukowej, którą zaledwie w części przytoczyliśmy powyżej, gatunki inwazyjne są jednymi z największych zagrożeń dla przyrody, powodując ogromne zmiany w siedliskach naturalnych i w zespołach gatunków rodzimych, a często prowadząc do ich całkowitego wyginięcia lub zaniku na danym obszarze. Dlatego jako obywatele mamy przede wszystkim obowiązek zapewnienia ochrony rodzimej przyrodzie i rodzimym gatunkom tak, by pomimo różnych negatywnych procesów, zachować je dla przyszłych pokoleń. I nie zwalnia nas z tego obowiązku nawet najbardziej emocjonalna debata społeczna. Obowiązek ten dotyczy także, a nawet przede wszystkim, instytucji wszystkich szczebli, którym jako jedno z zadań powierzono dbanie o naszą rodzimą przyrodę".

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozstrzygnęła przetarg na odłów i eliminację tych zwierząt z rybnickiej rzeki. Szacuje się, w opisywanym miejscu żyje około 100 przedstawicieli gatunku. Zwierzęta uznano za gatunek inwazyjny mogący niszczyć infrastrukturę drogową, brzegi rzek i zbiorników, przenosić patogeny i pasożyty, a także zagrażać ludziom. Komisja PROP ds. Ochrony Gatunków zarekomendowała pilne usunięcie opisywanych zwierząt ze środowiska i niezwłoczne podjęcie działań zaradczych.


Kontynuuj czytanie