Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Są chętni na prace przy stacji kolejowej Gliwice Łabędy

Autor: w dniu 2024-05-23

Siedmiu potencjalnych wykonawców zgłosiło się do ogłoszonego w kwietniu przez Zarząd Dróg Miejskich przetargu na rozbudowę układu drogowego w rejonie stacji kolejowej Gliwice Łabędy. Najniższa oferta opiewa na kwotę nieco ponad 39 mln zł, natomiast najwyższa sięga prawie 47 mln zł.

Inwestycja, którą zrealizuje ZDM, jest ściśle związana z przebudową stacji w Łabędach, prowadzoną do 2028 roku przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i firmę "Trakcja". W ramach zadania PKP PLK przewidziało zmianę układu torowego, który zostanie przebudowany i przystosowany do obsługi wszystkich podróżnych oraz pociągów towarowych. W efekcie powstaną trzy wygodne perony z wiatami, ławkami, oświetleniem i nagłośnieniem. W związku z tym zadaniem przebudowany i poszerzony zostanie wiadukt kolejowy przy ul. Staromiejskiej, na którym znajdzie się peron nr 1. Istniejący wiadukt w rejonie ulic Strzelców Bytomskich i Głównej zostanie natomiast rozebrany. Nowy obiekt z peronami 2 i 3 na górze powstanie nad ul. Strzelców Bytomskich.

Pod nowym wiaduktem kolejowym miasto wybuduje czterowlotowe rondo turbinowe zbierające ruch z ulic Przyszowskiej, Staromiejskiej, Strzelców Bytomskich i Głównej. Zlikwidowany zostanie przejazd kolejowy w poziomie szyn na przedłużeniu ul. Wolności. Nowy układ drogowy będzie dostosowany do rozbudowywanej stacji kolejowej i poszerzonego wiaduktu w rejonie ul. Staromiejskiej. W ramach inwestycji powstaną również zatoki autobusowe, parkingi park&ride oraz bike&ride oraz infrastruktura rowerowa – ciąg pieszo-rowerowy oraz droga dla rowerów.

Termin rozpoczęcia prac związanych z rozbudową układu drogowego będzie zależny od dalszego przebiegu postępowania przetargowego. Wiadomo, że na realizację zadania przyszły wykonawca będzie miał 42 miesiące od daty podpisania umowy. Roboty budowlane będą prowadzone w ścisłej koordynacji z inwestycją kolejową.

Foto i źródło: UM Gliwice