Są kolejne pieniądze dla Śląska na usuwanie nielegalnych odpadów
Autor: Marcin Hirnyk w dniu 2025-07-04
Śląskie samorządy otrzymają kolejne fundusze na usuwanie nielegalnie składowanych niebezpiecznych odpadów. Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała przekazanie 100 milionów złotych na ten cel podczas spotkania z samorządowcami w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Bardzo się cieszę, że mogłam przyjechać do Katowic z kolejnymi dobrymi informacjami w zakresie sprzątania nielegalnie składowanych niebezpiecznych odpadów – powiedziała minister Hennig-Kloska. – We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało nam się zabezpieczyć dodatkowe 100 mln zł, które pozwolą sfinansować usuwanie odpadów w 14 kolejnych lokalizacjach, z czego aż 7 znajduje się w województwie śląskim – dodała.
Problem szczególnie dotkliwy na Śląsku
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Wicewojewoda Michał Kopański, Dyrektor Generalna ŚUW Katarzyna Błaszczyk-Domańska oraz parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz.
Problem odpadów jest szczególnie dotkliwy w województwie śląskim. Dziś, wspólnie z Minister Klimatu i Środowiska, spotkaliśmy się z samorządowcami, aby omówić dalsze działania związane z usuwaniem nielegalnych składowisk niebezpiecznych odpadów w naszym regionie. Chcemy skutecznie rozwiązać ten palący problem – podkreślił wojewoda Marek Wójcik.
Nowelizacja ustawy dała samorządom nowe możliwości
Dodatkowe dofinansowanie jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o odpadach, która weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Nowe przepisy umożliwiają samorządom otrzymywanie więcej niż 80% dofinansowania na usuwanie niebezpiecznych odpadów. Środki pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.
W 2025 roku na ten cel zaplanowano aż 200 milionów złotych. Z tej puli wsparcie trafiło już do dziewięciu lokalizacji w całym kraju – cztery z nich znajdują się w województwie śląskim: w Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Kokawie (gm. Mykanów) oraz gminie Szczekociny.
Najbardziej zaawansowane prace toczą się w Sosnowcu. Tam przetarg został już rozstrzygnięty i trwa przekazywanie wysypiska firmie, która zajmie się utylizacją odpadów – poinformował wojewoda.
Więcej gmin na liście
Wojewoda Śląski dodał również, że na liście rezerwowej znalazły się m.in. Częstochowa, Mykanów, Gliwice, Knurów oraz gminy Hażlach i Strumień.
Dzięki dodatkowym środkom ogłoszonym dziś przez panią minister, te lokalizacje również będą mogły liczyć na dofinansowanie – zaznaczył Marek Wójcik.
Dofinansowanie na trzy lata
Program dofinansowania usuwania niebezpiecznych odpadów zaplanowany jest na lata 2025–2027. Jego celem jest likwidacja nielegalnych składowisk, które mogą zagrażać życiu, zdrowiu mieszkańców i środowisku naturalnemu.
Foto i źródło: Śląski Urząd Wojewódzki