Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Skrajna nieodpowiedzialność na przejeździe kolejowym. Wszystko nagrały kamery

Autor: w dniu 2024-04-16

Szczególna ostrożność na drodze, zwłaszcza w rejonie przejazdów kolejowych, jest niezbędna. Okazuje się jednak, że nie brakuje tych, którzy o tym zapominają. Tak było w przypadku kobiety siedzącej za kierownicą małej osobówki.

Do skrajnie niebezpiecznego zdarzenia doszło w sobotę, 13 kwietnia, na jednym z przejazdów kolejowych. Kobieta siedząca za kierownicą Citroena C1 wjechała na przejazd kolejowy.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał zgłoszenie o 9.20. Wynikało z niego, że na przejeździe kolejowym przy ulicy Niepodległości utknął samochód osobowy. Trzeba było awaryjnie otworzyć zapory, żeby ten, kto siedział za kierownicą, mógł stosownie zareagować i odjechać z tego miejsca.

– Policjanci ruchu drogowego ustalili, że maszynista pociągu zatrzymał skład i powiadomił dyżurnego ruchu o zaistniałej sytuacji. Gdy ruch pociągów został bezpiecznie wstrzymany, przejazd został awaryjnie otwarty i kobieta bezpiecznie wyjechała – informuje st. asp. Halina Semik z jastrzębskiej policji.

Policjanci ruchu drogowego ustalili właściciela pojazdu. Mieszkanka Jastrzębia-Zdroju dostała mandat. Ma do zapłacenia 3 tysiące złotych, a dodatkowo do jej konta dopisano 15 punktów karnych.

W związku z tą sytuacją policjanci przypominają o zagadnieniach związanych z przepisami ruchu drogowego. Zgodnie z nimi kierujący pojazdem jest, jak podkreślają mundurowi, obowiązany:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Czego zabrania się w świetle przepisów?

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.