Śladami piekarskich dziejów – cykl spacerów z historią w tle
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-05-16
Jak wyglądają dziś budynki i miejsca widoczne na starych zdjęciach? Jak Piekary Śląskie zmieniały się na przestrzeni lat? Będzie można przekonać się o tym, podczas cyklu spacerów tematycznych.
Chętni będą mogli poznać Piekary Śląskie oczami najstarszych mieszkańców. Śladami piekarskich dziejów to cykl piekarskich spacerów z historią organizowany przez Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich i Piekarski Werk.
Śladami piekarskich dziejów – poznaj historię miasta
Pierwszy z cyklu spacer odbędzie się w sobotę, 18 maja o godz. 11.00. Zbiórka w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach.
"Brzozowice Kamień od niedawna dzielnica Piekar Śląskich, to jest miejsce na ziemi, gdzie ludzka obecność na tym terenie sięga odległej epoki neolitu, o czym świadczą odkryte znaleziska w pobliżu rzeki Brynicy. Dowiemy się również o tym, jak eksploatacja występujących tu podziemnych dóbr naturalnych, zmieniła bezpowrotnie krajobraz pastersko – rolniczy w "zagłębie przemysłowe" i co po niej nam, współczesnym, pozostało. Brzozowice i Kamień to nie tylko miejsca na ziemi, które przez wieki zmieniały swe oblicza, ale także, a może przede wszystkim ludzie tu żyjący. Przypomnimy sylwetki niektórych mieszkańców, którzy chlubnie zapisali się na kartach historii tego regionu" – zachęcają organizatorzy.
Po Brzozowicach – Kamieniu oprowadzą chętnych Piotr Skowronek oraz Eugeniusz Świerc. Szczegóły wydarzenia opisano na mdk.piekary.pl.
Śladami piekarskich dziejów – przybliżą historię poszczególnych dzielnic
W trakcie ośmiu spacerów uczestnicy poszczególnych wydarzeń przekonają się o historii dzielnic, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych. Po drodze przewodnicy piekarskich spacerów historycznych opowiadają o losach ludzi, budynków i ulic związanych z przełomowymi momentami naszych dziejów. Spacery potrwają około od dwóch do trzech godzin, w zależności od liczby uczestników i tempa. Udział w spacerach jest bezpłatny.
- 25 maja – Śladami piekarskiej Solidarności,
- 8 czerwca – Wartość historyczna i przyrodnicza Kozłowej Góry,
- 22 czerwca – Dąbrówka Wielka Znana i nieznana,
- 29 czerwca – Peron i stal. Punkt oporu – Kamień,
- 6 lipca – Szlakiem piekarskich kamienic,
- 20 lipca – Wehikułem czasu przez Brzeziny Śląskie,
- 3 sierpnia – Szarlej, którego już nie ma.
Szczegóły można śledzić w mediach społecznościowych Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich: