Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Śladami piekarskich dziejów – cykl spacerów z historią w tle

Autor: w dniu 2024-05-16

Jak wyglądają dziś budynki i miejsca widoczne na starych zdjęciach? Jak Piekary Śląskie zmieniały  się na przestrzeni lat? Będzie można przekonać się o tym, podczas cyklu spacerów tematycznych.

Chętni będą mogli poznać Piekary Śląskie oczami najstarszych mieszkańców. Śladami piekarskich dziejów to cykl piekarskich spacerów z historią organizowany przez Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich i Piekarski Werk.

Śladami piekarskich dziejów – poznaj historię miasta

Pierwszy z cyklu spacer odbędzie się w sobotę, 18 maja o godz. 11.00. Zbiórka w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach.

"Brzozowice Kamień od niedawna dzielnica Piekar Śląskich, to jest miejsce na ziemi, gdzie ludzka obecność na tym terenie sięga odległej epoki neolitu, o czym świadczą odkryte znaleziska w pobliżu rzeki Brynicy. Dowiemy się również o tym, jak eksploatacja występujących tu podziemnych dóbr naturalnych, zmieniła bezpowrotnie krajobraz pastersko – rolniczy w "zagłębie przemysłowe" i co po niej nam, współczesnym, pozostało. Brzozowice i Kamień to nie tylko miejsca na ziemi, które przez wieki zmieniały swe oblicza, ale także, a może przede wszystkim ludzie tu żyjący. Przypomnimy sylwetki niektórych mieszkańców, którzy chlubnie zapisali się na kartach historii tego regionu" – zachęcają organizatorzy.

Po Brzozowicach – Kamieniu oprowadzą chętnych Piotr Skowronek oraz Eugeniusz Świerc. Szczegóły wydarzenia opisano na mdk.piekary.pl.

Śladami piekarskich dziejów – przybliżą historię poszczególnych dzielnic

W trakcie ośmiu spacerów uczestnicy poszczególnych wydarzeń przekonają się o historii dzielnic, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych. Po drodze przewodnicy piekarskich spacerów historycznych opowiadają o losach ludzi, budynków i ulic związanych z przełomowymi momentami naszych dziejów. Spacery potrwają około od dwóch do trzech godzin, w zależności od liczby uczestników i tempa. Udział w spacerach jest bezpłatny.

Harmonogram kolejnych spacerów: