Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Śmierć 14-latki w Andrychowie. Wszczęto postępowanie dyscyplinarne

Autor: w dniu 2023-12-05

Zaginiona 14-latka kilka godzin była widziana w centrum Andrychowa. Nikt nie zainteresował się jej losem, kiedy zaopiekowali się nią medycy, było już za późno. Jej życia nie zdołano uratować. W związku ze zdarzeniami, które miały miejsce 28 listopada w Andrychowie i prowadzoną sprawą poszukiwawczą za 14-latką, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie zlecił wydziałowi kontroli KWP w Krakowie przeprowadzenie czynności kontrolnych w zakresie prawidłowości wszystkich podjętych przez andrychowskich policjantów działań. Równolegle czynności wyjaśniające rozpoczęło Biuro Kontroli KGP.

Podjęte dotąd czynności, jak informuje policja, obejmowały analizę zabezpieczonych monitoringów, odtworzenie wszystkich rozmów telefonicznych prowadzonych w tej sprawie,  materiały wytworzone przez policjantów ze zdarzenia jak również prawidłowość  wydawanych i realizowanych poleceń oraz proces podejmowania decyzji.

Kontrolerzy w ramach prowadzonych działań potwierdzili wykonanie szeregu działań przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Andrychowie. Wiadomo, że ci sprawdzili szpitale, rozesłali informacje do jednostek ościennych o poszukiwaniu oraz nawiązali kontakt z lokalnym przewoźnikiem autobusowym (pojawiały się informacje, że nastolatka mogła opuścić teren Andrychowa). Dodatkowo sprawdzono też dostępne bazy danych.

Nie żyje czternastolatka. Prokuratura wszczęła śledztwo

Policjanci sporządzili  również, jak informuje Małopolska Policja w wydanym oświadczeniu, wniosek do KWP w Krakowie o zlokalizowanie numeru telefonu dziewczynki.  Zapadła też decyzja o wcześniejszym "ściągnięciu" do służby przewodnika z psem tropiącym  (policjant miał zacząć pracę dopiero po południu).

W ramach czynności poszukiwawczych sporządzono również komunikat, który został rozesłany do mediów oraz zamieszczony na stronie internetowej  Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Podjęto zatem różne działania, jednak kiedy poddano je drobiazgowej analizie, informuje Małopolska Policja, zauważono, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do uchybień proceduralnych. W związku z tym Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie podjął decyzję o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec 4  andrychowskich policjantów.

Wszelkie okoliczności w tej sprawie są również przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie.