Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Śnięte ryby w Odrze. Interwencja Wód Polskich [AKTUALIZACJA]

Autor: w dniu 2023-07-26

Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach odbyli dziś rejs po Odrze. W Chałupkach zobaczyli, na wodach granicznych z Czechami – napływające od naszych sąsiadów – śnięte ryby.

26 lipca br. w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach w czasie rejsu po Odrze w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby.

Śnięte ryby odnalezione w wodach Odry

Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu (oraz starego mostu drogowego) w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby. W sprawie kilkudziesięciu ryb różnych gatunków i różnej wielkości powiadomiono m.in. WCZK w Katowicach i Opolu, WIOŚ w Katowicach, PZW w Katowicach, PIW w Raciborzu, PCZK Racibórz, WIW w Katowicach.

Wody Polskie w Gliwicach interweniowały bezzwłocznie w Povodí Odry (odpowiednik PGW WP w Republice Czeskiej) w sprawie weryfikacji źródła zdarzenia oraz podjęcie właściwych działań. Służby pracują w terenie, kolejne zmierzają na miejsce. Źródło śnięcia ryb, co podkreślają Wody Polskie, nie znajduje się w Polsce.

Na żadnym odcinku rzeki Odry, będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach nie odnotowano śnięcia ryb.

O szczegółach podjętej interwencji poinformował Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, który podkreślił, że z Odry wyciągnięto około 200 kilogramów ryb takich gatunków jak leszcz czy brzana. W stałym kontakcie z czeską stroną jest w obliczu zaistniałej sytuacji Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa: