Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Społeczne Ministerstwo ds. Samotności oficjalnie otwarte

Autor: w dniu 2023-10-12

Społeczne Ministerstwo do spraw Samotności już oficjalnie otwarte i zaczyna działalność. To nowe miejsce przygotowane przez Fundację Wolne Miejsce.

Społeczne Ministerstwo ds. Samotności – tak oficjalnie nazywa się nowy lokal przygotowywany w centrum Katowic przez Fundację Wolne Miejsce. W środku – bistro, kawiarnia, sale do ćwiczeń, przy tym gabinet psychologa, terapeuty i trenerzy. Wszystko to ma służyć osobom, które czują się samotne.

Społeczne Ministerstwo do spraw Samotności

Głównym celem przyświecającym pomysłodawcom tego wyjątkowego miejsca zlokalizowanego na mapie Katowic jest to – zaznacza Mikołaj Rykowski – by każdy kto nie ma się do kogo odezwać czy zwrócić o pomoc – mógł tu przyjść i porozmawiać.

-Bistro jest otwarte dla każdej osoby, która ma taką potrzebę. To będzie codziennie inny obiad. To nie jest restauracja z menu do wyboru. Tu codziennie będzie gotowana, zgodnie z zasadą zero waste, gotowana zupa i drugie danie. Zupa będzie kosztować 5 złotych, drugie danie 10 złotych – mówi prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski.

Przygotowano także salę ćwiczeń gdzie codziennie na miejscu będą trenerzy – na piętrze z kolei są gabinety psychologów, u których osoby samotne będą mogły pozbyć się rozterek. Na co szczególnie zwracają uwagę ci, którzy byli na dzisiejszym otwarciu?

-Cieszę się, że będą psychologowie, bo często człowiek ma takie chwile samotności – mówi Adamowi Złotorowiczowi jedna z seniorek. – Samotny senior to smutny senior. Chcemy do ludzi, chcemy się pobawić, chcemy się spotykać – dodaje inna.

Działają tu już kawiarnia i bistro, ale to nie wszystko:

-Od sobotę ruszają fajfy, czyli potańcówki. Będzie kula świetlna, będzie dyskotekowo, trochę lata 80. – mówi prezes Rykowski.

Ten pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem osób obecnych dziś na wydarzeniu. Ministerstwo do spraw Samotności mieści się w Katowicach przy ulicy Mikołowskiej 44.