Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wyłudzili prawie 2 miliony złotych. Do sądu trafił akt oskarżenia

Autor: w dniu 2023-10-12

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach, pod nadzorem miejscowej prokuratury, skierowali do sądu akt oskarżenia dotyczący grupy czterech mężczyzn. Grupa ta jest oskarżona o wyłudzenie blisko 2 milionów złotych nienależnego im zwrotu podatku VAT.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą mysłowickiej komendy zakończyli śledztwo przeciwko 65-letniemu mieszkańcowi Tychów. Mężczyźnie zarzuca się kierowanie grupą, która wyłudziła w latach 2019-2020 nienależny im zwrot podatku VAT. Straty Skarbu Państwa oszacowano na blisko 2 miliony złotych.

Wyłudzili niemal 2 miliony złotych. Szef grupy miał już problemy z prawem

Mężczyzna, któremu zarzuca się zorganizowanie tej grupy, w przeszłości był już karany. Ma na swoim koncie przestępstwa skarbowe oraz przeciwko wiarygodności dokumentów. Śledczy zabezpieczyli szereg dokumentacji, których analiza oraz inne działania, w tym przesłuchania świadków, potwierdziły nielegalną działalność mężczyzny.

Co robił? Otóż okazuje się, że wykorzystywał złą sytuację osób borykających się z problemem bezdomności czy alkoholizmu, które miały wytwarzać lub podpisywać, za niewielką opłatą, faktury, by następnie składać nieprawdziwe deklaracje VAT w urzędach skarbowych. 65-latek instruował i wydawał polecenia tzw. słupom, którymi posługiwał się w przestępczym procederze. Dodatkowo wykorzystano w nim tzw. puste faktury przedsiębiorcy, którzy w pandemii handlował maseczkami. W okresie od 2019 do 2020 roku grupa wytworzyła i przedstawiła w deklaracjach podatkowych jako prawdziwe kilkaset faktur opiewających na kwoty kilku milionów złotych.

W Prokuraturze Rejonowej w Mysłowicach mężczyźni usłyszeli łącznie 32 zarzuty poświadczenia nieprawdy oraz posługiwania się mającymi to uwiarygodnić dokumentami. Podejrzani częściowo przyznali się do zarzutów. Akt oskarżenia, liczący ponad 180 stron poza 65- latkiem z Tychów obejmował także 45 i 35-latka z Mysłowic oraz innego 65-latka z Tychów. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat więzienia.