Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Sprzedaż lalki powodem kłopotów. Jak do tego doszło?

Autor: w dniu 2023-11-22

Czy lalka może sprowadzić na kogoś kłopoty? Ci, którzy oglądali popularny film sprzed lat, wiedzą, że tak. W tym przypadku lalka była nieco inna i natura problemu też nieco inna. Trzeba było wezwać policję.

Oszuści cały czas wykorzystują brak ostrożności oraz to, że nie chronimy swoich danych. Na własnej skórze doświadczyła tego 39-latka, która straciła 10 tysięcy złotych. Jak do tego doszło? Znane są szczegóły tej kryminalnej historii.

Sprzedaż lalki w internecie powodem kłopotów

39-letnia mieszkanka Siemianowic Śląskich wystawiła na portalu zakupowym do sprzedaży lalkę. Od razu skontaktował się z nią potencjalny kupujący, od którego otrzymała SMS-em wiadomość z linkiem. Kiedy kliknęła w link, otworzyła się strona łudząco podobna do tej, na którym kobieta wystawiła na sprzedaż wspomnianą zabawkę. Następnie po kliknięciu "dalej" została przekierowana do strony z bankami. Wybrała swój bank i zalogowała się, wpisując login i hasło.

Dosłownie po kilku minutach zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik banku. Nawet to, że mówił łamaną polszczyzną, nie wzbudziło u niej podejrzeń. Poprosił o zwiększenie limitu transakcji BLIK-iem. Kobieta zrobiła, o co prosił, a za parę minut zadzwonił kolejny mężczyzna, który również zapewnił, że jest pracownikiem banku. Znowu 39-latka miała zwiększyć limit transakcji i tak podczas rozmowy z nim wielokrotnie akceptowała w aplikacji bankowej wypłaty pieniędzy za pomocą BLIK-a. W ten sposób kobieta straciła 10 tysięcy złotych. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, natychmiast zadzwoniła do banku i zablokowała konto, a następnie powiadomiła o tym stróżów prawa.

Oszustwo internetowe w Piekarach Śląskich. Warto uważać!

To kolejny przykład ukazujący, jak bardzo należy strzec swoich danych. Na portalu zakupowym umieszczone ostrzeżenia o metodach, jakimi posługują się oszuści, wykorzystujący do tego platformę zakupową. Na stronie można zweryfikować nadesłany link. Widnieje tam również informacja ostrzegająca o tym, że portal nie generuje linków do opłacenia towaru za pomocą udostępnionej formy przesyłki. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez portal zakupowy poradnikiem bezpieczeństwa.

Fot. pixabay