Startuje Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży
Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga w dniu 2024-10-08
Cztery dni, sporo atrakcji, nietuzinkowe warsztaty i spotkania z literatami – tak w skrócie opisać można Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży BECEK CZYTA. IV edycja imprezy rozpocznie się 10 października w Bytomskim Centrum Kultury.
Festiwalowe wydarzenia odbędą się w Beceku, Pałacu w Miechowicach, Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Górnośląskim.
BECEK CZYTA – od 10 do 13 października
– Przygotowując program imprezy, zwracamy szczególną uwagę na wrażliwość i uważność młodego odbiorcy. Dlatego też, jak zwykle, podczas festiwalu będzie można spotkać wyjątkowych gości. Tematyka spotkań będzie zróżnicowana, choć każde z nich zagłębi się w emocjonalne doświadczenia uczestników – mówi Małgorzata Kamińska-Gola, dyrektorka Beceku.
Wiele intensywnych wrażeń przyniesie spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, który przybliży historię podróżnika Kazimierza Nowaka i jego ekscytujących przygód w Afryce z lat 30. XX wieku, na podstawie których powstała bestselerowa "Afryka Kazika".
Z kolei mistrz sensacji Zygmunt Miłoszewski, wprowadzi uczestników w uniwersum serii "Hydropolis" i odkryje przed nimi fantastyczne, podwodne światy i nie tylko. Dzięki Robbowi Maciągowi będzie można poznać góry, ich specyfikę oraz serię ciekawostek, które zaskoczą nie tylko najmłodszych. A młodzi adepci sztuki kulinarnej udadzą do wiejskiego gospodarstwa wraz z Christopherem Siemieńskim aby poznać sekrety gotowania.
Spacery, koncerty i baśniowy stand-up
Kolejną z propozycji rodzinnego spędzenia czasu będzie spacer po Bytomiu śladem bohaterów książki "Bytom fantastyczny". Spacer, podczas którego najmłodsi będą mogli spotkać Beboka czy Świetlika, poprowadzą autorki: Magdalena Śliwińska oraz Katarzyna Mołdawa.
Miłośników układania klocków zainteresuje warsztat z Pawłem Dobrzeleckim, w czasie którego zostaną odczytane fragmenty książek festiwalowych gości, a dzieci będą budować bohaterów tych opowieści. Odbędą się również warsztaty dla ojców "Poczytaj mi tato", czy w zajęcia z czytelnictwa prenatalnego dla przyszłych mam.
W trakcie festiwalu, dzieci zobaczą baśniowy stand-up, literackie show dla dzieci, koncert "Dyzio Marzyciel" w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów czy doskonały spektakl Teatru Groteska z Krakowa na podstawie "Wielkiej Księgi Detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke.
Poza wydarzeniami przeznaczonymi dla dzieci i rodziców, w ramach festiwalu odbędą się także wykłady adresowane do nauczycieli oraz bibliotekarzy. Pierwszy z nich poruszy temat dostępności i savoir-vivre'u wobec osób ze szczególnymi potrzebami, a drugi będzie podsumowaniem raportu dotyczącego diagnozy potrzeb wydarzeń kulturalnych dziecięcego odbiorcy.
Na festiwalu będą również inne, dodatkowe atrakcje, jak chociażby wystawa rysunków Tomasza Samojlika czy seans filmowy "Za duży na bajki 2" połączony z dyskusyjnym klubem filmowym.
Szczegółowy program Becek Czyta jest dostępny na stronie: http://www.becek.pl