Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Straciła na „inwestycji” 100 tysięcy złotych

Autor: w dniu 2023-04-13

Inwestycja miała przynieść jej duży zysk, a sprowadziła na nią jedynie poważne problemy i straty. Policja opisuje szczegóły.

Kilka dni temu do policjantów z Zabrza zgłosiła się mieszkanka tego miasta, która uwierzyła w obietnicę szybkiego, łatwego zysku. Teraz niestety już wie, że takie deklaracje rzadko są zgodne z prawdą.

Straciła 100 tysięcy złotych. Uwierzyła w inwestycję

Typowe oszustwa inwestycyjne zawierają kuszącą obietnicę zysku poprzez inwestycje w akcje, obligacje, kryptowaluty, rzadkie metale, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii. Tym razem ofiarą oszustów padła 62-letnia mieszkanka Zabrza. Została zmanipulowana i uwierzyła w możliwość szybkiego zarobku dzięki inwestycji.

-Wszystko zaczęło się w grudniu ubiegłego roku od reklamy na popularnym serwisie społecznościowym. Po kliknięciu link i wypełnieniu formularza z pokrzywdzoną skontaktował się doradca finansowy, który krok po kroku tłumaczył, co ma robić pokrzywdzona, aby skutecznie zainwestować. Oszust zapewniał 62-latkę, że pomoże w pozyskaniu pieniędzy z inwestycji, jednak w tym celu konieczne jest wykonywanie wszystkich jego poleceń – informują zabrzańscy policjanci.

W tym wypadku pokrzywdzona wpadła w sieć oszukańczych machinacji. Kontaktowały się z nią kolejno różne osoby, prowadząc ją przez proces "inwestycyjny". Jak często bywa i w tym wypadku oszuści poprosili o zainstalowanie programu AnyDesk i założenie konta na konkretnym portalu inwestycyjnym. Następnie kolejna z osób zaangażowanych w oszustwo powiedziała, by odinstalować program AnyDesk, bo stanowi zagrożenie. To często wykorzystywany, jak twierdzą policjanci, mechanizm wykorzystywany przez oszustów.

-Przestępcy tworzą sytuacje pozornego zagrożenia, po czym wcielają się w role wybawców i w ten sposób zyskując zaufanie. W tym wypadku było podobnie. Ostatecznie w ciągu kilku miesięcy oszuści wyciągnęli od pokrzywdzonej kwotę 100 tysięcy złotych – informuje zabrzańska policja.

Policjanci jeszcze raz przestrzegają przed inwestowanie w niesprawdzony sposób.