Studia podyplomowe z obszaru pedagogiki – kim jest arteterapeuta?

Autor: w dniu 2024-12-19

Arteterapia, czyli terapia przez sztukę, to niezwykła forma wsparcia emocjonalnego i rozwojowego, która zyskuje coraz większą popularność. Wybierając studia podyplomowe na kierunku Arteterapia lub inne podyplomowe studia pedagogiczne, zyskasz cenne kwalifikacje, które otwierają drzwi do pracy w edukacji i wspieraniu zarówno dzieci jak i dorosłych. Zobacz, jakie możliwości stoją przed Tobą!

Arteterapeuta – czy musi być artystyczną duszą?

Arteterapeuta to osoba, która wykorzystuje sztukę jako narzędzie do pracy terapeutycznej i rozwojowej. Nie jest konieczne, aby był artystą, ale powinien rozumieć, jak różne formy ekspresji – od malarstwa, przez rzeźbę, po muzykę czy teatr – wpływają na emocje, myśli i samopoczucie człowieka. To zawód łączący wrażliwość na potrzeby innych z wiedzą terapeutyczną i umiejętnością pracy twórczej.

Absolwenci studiów podyplomowych Arteterapia, współpracują z osobami w każdym wieku – od dzieci, przez młodzież, po seniorów. Często wspierają osoby z zaburzeniami emocjonalnymi, chorobami przewlekłymi, niepełnosprawnościami czy trudnościami społecznymi. Pracują w szpitalach, ośrodkach terapeutycznych, szkołach, domach opieki, a także prowadzą warsztaty w ramach różnych projektów społecznych.

Kto odnajdzie się na kierunku Arteterapia? 

Studia podyplomowe Arteterapia skierowane są do osób, które posiadają wykształcenie wyższe (licencjackie lub magisterskie) o dowolnym profilu. Szczególnie jednak  rekomendowane są osobom, które będą w stanie łatwo połączyć nowe kompetencje z posiadanym już doświadczeniem. Adresatami tych studiów podyplomowych będą więc m.in.:

  • Nauczyciele i pedagodzy, którzy chcą wzbogacić swoje metody dydaktyczne i terapeutyczne, szczególnie w pracy z dziećmi i młodzieżą;
  • Psychologowie i terapeuci, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje o techniki artystyczne wspierające terapię indywidualną i grupową;
  • Osoby pracujące z osobami z niepełnosprawnościami, które chcą stosować kreatywne metody wspierające rozwój i budowanie relacji;
  • Pracownicy w ośrodkach rehabilitacyjno-readaptacyjnych;
  • Pracownicy świetlic socjoterapeutycznych, hospicjów, zakładów poprawczych.

Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki – nowoczesny rozwój

Arteterapia jest jednym z wielu kierunków oferowanych w ramach studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Jeśli chciałbyś rozwijać się w pokrewnej dziedzinie, na studia-online.pl znajdziesz mnóstwo fascynujących kierunków podyplomowych studiów pedagogicznych, pogrupowanych w ramach kategorii. Nauczanie przedmiotu, integracja sensoryczna, wczesne nauczanie języka obcego czy pedagogika specjalna to tylko kilka z dostępnych kategorii, a cała oferta kształcenia odpowiada na rynkowe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pedagogów.

Dzięki dużej liczbie kierunków studiów możesz pokierować swoją pedagogiczną karierą wedle własnych upodobań i potrzeb. Dodatkowo na studia-online.pl trwa właśnie promocja Black Weeks, 40% zniżki na kolejny kierunek podyplomówki. To wspaniała okazja na połączenie dwóch pasji i wyróżnienie się na rynku zawodowym.

Innowacyjne podejście do studiów podyplomowych

Naukę na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego cechuje przede wszystkim elastyczność, wysoka jakość materiałów edukacyjnych oraz możliwość odbywania studiów podyplomowych w formie online. Po ukończeniu wybranego kierunku każdy słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które jest zgodne z nowelizacją rozporządzenia dotyczącego dokumentów potwierdzających przebieg oraz ukończenie studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego. Absolwenci WSKZ mogą być pewni, że ich świadectwa spełniają najwyższe standardy i są zgodne z wymaganiami rynku pracy.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.