Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Szczyrk czeka na skoczków narciarskich. Zawody w ten weekend

Autor: w dniu 2023-08-02

Już w najbliższy weekend (4-6 sierpnia) Szczyrk po raz drugi w historii będzie gospodarzem zawodów z cyklu FIS Grand Prix w skokach narciarskich. Łącznie na starcie zobaczymy trzynaścioro reprezentantów naszego kraju, w tym cztery skoczkinie.

Trener Thomas Thurnbichler poinformował, że w ramach dziewięcioosobowej kwoty startowej szansę pokazania się przed własną publicznością dostaną Kacper Juroszek, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła z Kadry Narodowej A, Klemens Murańka z Kadry Narodowej B, trenujący w podhalańskiej grupie bazowej Maciej Kot, a także 18-letni Marcin Wróbel. Dla drużynowego wicemistrza świata juniorów będzie to debiut w zawodach najwyższej rangi.

W Szczyrku zobaczymy Kadrę Narodową A w komplecie. W składzie pozostają Olek Zniszczoł i Kacper Juroszek, którzy w Courchevel pokazali kilka solidnych skoków. W ich przypadku będziemy kontynuować pracę nad tym, by przenosili udane próby treningowe do zawodów. Po raz kolejny wystartuje także Klimek Murańka, który dobrze spisał się we Francji, szczególnie drugiego dnia, kiedy był ósmy. O kolejne punkty powalczy również Maciej Kot, który był jednym z najlepszych skoczków podczas początkowego etapu przygotowań na obiektach normalnych – mówi Thomas Thurnbichler, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej A.

Powołanie otrzymuje także jeden z młodych i obiecujących zawodników. Możliwość zebrania doświadczenia w FIS Grand Prix dostanie Marcin Wróbel. Podczas Międzynarodowego Memoriału Olimpijczyków w Szczyrku znalazł się tuż za podium, a przy okazji zgrupowania w Oberhofie oddawał naprawdę niezłe skoki. To dobra okazja, by sprawdził się w Polsce pośród najlepszych. Szczególnie latem, na tak wczesnym etapie przygotowań, chcemy włączyć do składu kogoś młodego – dodaje 33-letni trener.

Powyższy skład dotyczy wyłącznie piątkowych kwalifikacji do sobotniego konkursu. W niedzielę do eliminacji będzie mogło przystąpić tylko pięciu Biało-Czerwonych.

W Szczyrku do rywalizacji w tegorocznej edycji FIS Grand Prix włączą się podopieczne Haralda Rodlauera, których zabrakło podczas ubiegłotygodniowej inauguracji w Courchevel. Austriacki szkoleniowiec podjął decyzję, iż w obu konkursach na 104-metrowym obiekcie w województwie śląskim swoich sił spróbują Pola Bełtowska, Paulina Cieślar, Nicole Konderla i Anna Twardosz. Dla 16-letniej Bełtowskiej, podobnie jak dla Wróbla, będzie to pierwszy sprawdzian pośród elity.

Program FIS Grand Prix w Szczyrku

Piątek, 4.08.2023

9:00 – oficjalny trening kobiet

11:00 – kwalifikacje kobiet

17:15 – oficjalny trening mężczyzn

19:30 – kwalifikacje mężczyzn

Sobota, 5.08.2023

10:00 – seria próbna kobiet

11:00 – konkurs indywidualny kobiet

14:00 – seria próbna mężczyzn

15:00 – konkurs indywidualny mężczyzn

Źródło: Polski Związek Narciarski

Foto: Paweł Starzyk/materiały prasowe PZN