Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowice: Szpital w Murckach ma własną pracownię tomografii komputerowej

Autor: w dniu 2023-08-02

Szpital Murcki w Katowicach otworzył własną pracownię tomografii komputerowej. Do tej pory diagnostykę prowadził podmiot zewnętrzny. Nowo zakupiony tomograf pozwala na wykonanie wysokiej jakości badań w krótkim czasie. Placówka pozyskała pieniądze na ten cel dzięki wsparciu Katowic. Koszt tomografu to 1,7 mln zł.

Sześć lat temu, patrząc na rozwój miasta w perspektywie kilkudziesięciu lat, podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji wariant inwestycyjny ratowania Szpitala Murcki. W szpitalu przeprowadziliśmy już modernizację budynków, w których działają Oddziały Chirurgii oraz Chorób Wewnętrznych a także doposażamy placówkę w nowy sprzęt. Dzięki temu już teraz obserwujemy zwiększenie jakości udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfortu pracy dla załogi szpitala. Uruchomienie własnej pracowni tomografii komputerowej to ważny krok w kierunku usprawnienia efektywności działań Szpitala Murcki, ale przede wszystkim zapewnienia katowiczanom opieki na najwyższym poziomie. Dzięki swojej precyzji aparat doskonale sprawdzi się w diagnozowaniu schorzeń onkologicznych, ortopedycznych, neurologicznych czy schorzeń płuc – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do tej pory szpital zlecał badania zewnętrznemu podmiotowi. Rocznie diagnozowano ok. 1800 osób, co daje miesięcznie od 150 do 170 badań. Najczęstsze były tomografie głowy, jamy brzusznej, klatki piersiowej i kończyn. Obecnie szpital ubiega się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zakontraktowanie z NFZ diagnostyki TK w trybie ambulatoryjnym umożliwi optymalne wykorzystanie zakupionego sprzętu, a także zwiększy dostępność świadczeń dla pacjentów, dzięki umożliwieniu wykonywania badania – na podstawie posiadanego skierowania – pacjentom spoza szpitala. Istotną korzyścią jest także skrócenie czasu oczekiwania na badanie.

Na ten moment badania obejmą głównie pacjentów Szpitala Murcki hospitalizowanych w oddziałach neurologii, chorób wewnętrznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ogólnej i trafiających do izby przyjęć. Dzięki 32-rzędowemu tomografowi firmy Siemens skracamy czas pojedynczego badania, co przełoży się na ograniczenie szkodliwego promieniowania. Możliwość wykonania badań z kontrastem pozwoli dodatkowo wykryć i ocenić potencjalne tętniaki, uwidocznić niedrożność i zwężenia naczyń – mówi Krzysztof Zaczek, prezes katowickiego Szpitala Murcki.

Obsada nowej pracowni to głównie osoby zatrudnione w działającej już pracowni RTG. Pozwoli to na zoptymalizowanie kosztów diagnostyki obrazowej.

Foto i źródło: UM Katowice