Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Szpital w Sosnowcu ma nowy sprzęt. „Urządzenie sczytuje impuls elektryczny z mięśnia”

Autor: w dniu 2024-03-12

Myśl sprawia, że mięśnie same się ruszają. Tak w skrócie działa nowy sprzęt rehabilitacyjny, zakupiony przez Sosnowiecki Szpital Miejski. Przedstawiciele placówki chwalą jego możliwości.

To sprzęt niezbędny w rehabilitacji osób, które na przykład przeszły zawał lub mają inne, poważne problemy neurologiczne. Sosnowiecki Szpital Miejski ma już na wyposażeniu dwa urządzenia – Luna EMG oraz Kinevia Duo, służące przywracaniu ruchu w kończynach.

-To mózg stymuluje mięśnie. Może nie być w ogóle ruchu mięśnia, ale wystarczy pomyśleć. Idzie sygnał do mięśnia i możliwy jest ruch. Jest kierownica, klocki, zbieranie jabłek. Urządzenie sczytuje impuls elektryczny z mięśnia, nawet jeśli gołym okiem go nie widać. Urządzenie to wychwytuje – zaznacza Edyta Łepek, kierowniczka oddziału rehabilitacji neurologicznej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

W jakich przypadkach używany jest nowy sprzęt? Kto może skorzystać z jego funkcji?

-To pacjenci, którzy są po urazach, operacjach ortopedycznych, z dysfunkcjami narządu ruchu, możemy to wykorzystać u pacjentów, którzy prezentują dobrą czynność, ale mają zaburzoną koordynację dodaje obsługujący roboty fizjoterapeuta, Robert Dębiński.

Urządzenie jest, jak zaznacza prezeska szpitala Aneta Kawka, bardzo czułe.

-Myśli za pamięta, potrafi odczytać wolę ruchu pacjenta – kwituje prezes Kawka.

Z nowego sprzętu skorzysta około dwudziestu pięciu pacjentów z oddziału rehabilitacji neurologicznej i innych. Kosztował blisko pół miliona złotych.