Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Taksówkarze z mandatami. Na co zwracano uwagę podczas kontroli?

Autor: w dniu 2024-07-03

Taksówkarze na celowniku Krajowej Administracji Skarbowej. Kontrolerzy prowadzili działania na terenie śląskich miast. Na co zwracano uwagę i jakie kary zastosowano wobec osób wykonujących płatne przewozy?

W czasie jednego z czerwcowych weekendów funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach skontrolowali taksówki na terenie Bytomia, Cieszyna, Częstochowy, Zagłębia Dąbrowskiego i okolic. Mundurowi sprawdzali, czy kierowcy taksówek korzystają, zgodnie z przepisami, z kas fiskalnych. Jakie są wyniki przeprowadzonych kontroli?

Taksówkarze z mandatami

Spośród kilkunastu skontrolowanych kierowców 12 nie rejestrowało sprzedaży i nie wydawało klientom paragonów, choć miało w samochodzie kasę fiskalną. Kierowcy – zaznacza KAS – nawet nie próbowali tłumaczyć się i przyjmowali mandaty w wysokości od 500 zł do 5000 zł. Za popełnione wykroczenia skarbowe funkcjonariusze ukarali nieuczciwych taksówkarzy mandatami karnymi w łącznej kwocie 15 900 zł.

– Paragon fiskalny, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć płacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają je w nieprawidłowej formie (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Przedsiębiorca, który pomimo obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i nieuczciwe w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny, niż ten, który rzetelnie płaci podatki. Biorąc paragon fiskalny, wspieramy uczciwych przedsiębiorców – informuje Anna Hanke-Hetmaniok z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Informuje przy tym, że w myśl polskich przepisów ten, kto wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadku mniejszej wagi kara grzywny za wykroczenie skarbowe wynosi od 430 zł do 21500 zł.