Tarnowskie Góry: Historia regionu w drewnie rzeźbiona
Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga w dniu 2024-09-02
"Sedno. Jerzy Lisek – rzeźba" to najnowsza wystawa w tarnogórskim muzeum. Będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych od 4 września.
Wystawa przybliża twórczość rzeźbiarską Jerzego Liska – jednego z najciekawszych współczesnych artystów tarnogórskich. Tematyka jego prac związana jest głównie z historią regionu, śląskim folklorem, wspomnieniami z lat dzieciństwa i młodości; artysta zajmuje się również sztuką religijną. Na wystawie zgromadzono prace z kolekcji rzeźby Muzeum w Tarnowskich Górach, ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, a także ze zbiorów prywatnych. Ekspozycję uzupełnia etiuda filmowa poświęcona Jerzemu Liskowi pt. "Portret we wnętrzu" z 2020 roku.
Jerzy Lisek – tarnogórzanin, laureat nagrody burmistrza miasta w dziedzinie kultury
Przez trzy dekady pracował w Katowickim Biurze Projektów Górniczych "Separator". Pasją Jerzego Liska jest rzeźbienie, szczególnie w drewnie. Jego dzieła znaleźć można w okolicznych ratuszach, kaplicy GCR Repty czy kościele św. Anny w Tarnowskich Górach. Także ósmy, tarnogórski Gwarek to figura wykonana na podstawie rzeźby autorstwa Jerzego Liska. Znaleźć ją można przy kościele świętego Marcina w Starych Tarnowicach.
Oprowadzanie kuratorskie
8 września 2024 roku (niedziela), godz. 15:00–16:30, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
"Kronikarz tarnogórskiego dziedzictwa" – oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Sedno. Jerzy Lisek – rzeźba" i pokaz filmu "Portret we wnętrzu"
Oprowadzanie będzie niepowtarzalną szansą na zapoznanie się z twórczością tarnogórskiego rzeźbiarza, której duża część nawiązuje do bogatej, górniczej historii miasta. W trakcie spotkania odbędzie się pokaz etiudy filmowej poświęconej artyście pt. "Portret we wnętrzu".
Prowadzenie: Marta Kas'yanov – adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum w Tarnowskich Górach, magister historii sztuki i europejskiej turystyki kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośniczka Tarnowskich Gór i przemysłowego dziedzictwa regionu, interesuje się polską sztuką nowoczesną i śląską plastyką nieprofesjonalną.
Wstęp wolny
29 września w tarnogórskim muzeum zaplanowano drugie oprowadzanie kuratorskie w godzinach od 16:00 do 17:30. Wystawę objęliśmy naszym radiowym patronatem.