Teraz gramy:

Title

Artist
Background

To najmniejsza małpa świata. Pigmejka karłowata urodziła się w śląskim zoo

Autor: w dniu 2023-02-02

Opiekunowie małp ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego mogą pochwalić się pierwszym sukcesem hodowlanym 2023 r. – na świat przyszła pigmejka karłowata, czyli przedstawiciel najmniejszych małp żyjących obecnie na świecie.

Młoda małpka przyszła na świat 5 stycznia 2023 r. To pierwsze dziecko Leona i Leokadii – pary pigmejek mieszkających w śląskim zoo.

Pigmejka karłowata była niemal… niezauważalna

Malucha początkowo trudno było zauważyć. Przedstawiciele tego gatunku po urodzeniu mają wielkość ludzkiego kciuka i ważą zaledwie około 16 gram! Większość czasu spędzają wczepione w grzbiet ojca, który chroni je przed zagrożeniami. Matka przejmuje młode jedynie na czas karmienia. Dopiero po 3 miesiącach maluch staje się bardziej niezależny i zaczyna przemieszczać się samodzielnie.

Nowy mieszkaniec śląskiego zoo ma niemal miesiąc. Jest zdrowy i szybko rośnie, co sprawia, że coraz łatwiej dostrzec go na grzbiecie ojca. Płeć na razie nie jest znana, będzie można ją rozpoznać dopiero wtedy, gdy niewielkie zwierzątko będzie poruszać się samodzielnie. Mała pigmejka karłowata jest na razie bezimienna, ale będzie miała imię rozpoczynające się na literę "L".

Fot. Aneta Furgalińska

Pigmejka jest pierwszym młodym urodzonym w 2023 r. w Śląskim Zoo.

Pigmejka karłowata (Cebuella pygmaea) to gatunek małpy z rodziny pazurkowców, należących do małp szerokonosych – tzw. małp nowego świata. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej w rejonie górnego biegu amazonki (Ekwador, Brazylia, Kolumbia). Żyją w parach lub małych grupach rodzinnych, złożonych z rodziców i ich potomstwa. Osobniki komunikują się ze sobą wydając dźwięki podobne do śpiewu ptaków. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Odżywiają się owocami, liśćmi, owadami, larwami oraz małymi kręgowcami i bezkręgowcami. Uważane są za najmniejszych przedstawicieli małp – dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 13 cm (bez ogona) i masę około 124 g. Gatunek ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt i zaklasyfikowany jako narażony na wyginięcie (kategoria VU).


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.