Teraz gramy:

Title

Artist
Background

To oni otrzymali Śląskie Tytuły Książęce

Autor: w dniu 2024-06-15

Śląskie Tytuły Książęce, przyznawane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Miasto Tychy, mają na celu wyróżnienie i nagrodzenie osób szczególnie ważnych i zasłużonych dla regionu.

W drugiej edycji plebiscytu nagrodzeni zostali: Magdalena Wędlikowska, Łukasz Kohut, Marian Makula i Bogdan Uliasz.

Inspiracją do organizacji plebiscytu była postać księcia Jana Henryka Hochberga, który przed laty był wzorem lokalnego przedsiębiorcy. Śląskie Tytuły Książęce nie ograniczają się jedynie do nagradzania osób, ale obejmują je także firmy, produkty, wydarzenia i projekty, które mają istotny wpływ na rozwój regionu. Celem jest docenienie ich wkładu w promocję regionu, budowanie silnej marki i podkreślenie unikalności lokalnej społeczności. Idea nagradzania zasłużonych jednostek nie jest nowa, jednak przyznanie im tytułu książęcego nadaje temu procesowi specjalnego znaczenia i prestiżu. Tytuł ten kojarzy się z władzą, szlachetnością i wpływem, a więc przekazuje wyjątkowe wyróżnienie dla osób, firm czy projektów, które przyczyniają się do rozwoju Śląska.

W drugiej edycji plebiscytu nagrodzeni zostali:

Magdalena Wędlikowska – śląska artystka, malarka między innymi obrazów przedstawiających górników w rożnych sytuacjach życiowych,
Łukasz Kohut – polityk, przedsiębiorca, fotograf i śląski regionalista, poseł do Parlamentu Europejskiego,
Bogdan Uliasz – prezydent Klubu Golfowego Mikołów,
Marian Makula – kabareciarz, artysta estradowy, propagator mowy i kultury śląskiej.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się wczoraj, 14 czerwca w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach.

– Artysta jest trochę megalomanem – lubi gdy ktoś go pochwali. Tym bardziej się cieszę z wyróżnienia, bo otrzymałem je w roku mojego jubileuszu. W tym roku obchodzę 50 – lecie mojej pracy twórczej. Już teraz wszystkich zapraszam 30 sierpnia do Śląskiego Teatru Impresaryjnego w Rudzie Śląskiej. Będziemy świętować! – powiedział nam Marian Makula.

 

Fot: Robert Karbownik