Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tramwaje wróciły na tory, ale prace jeszcze trwają

Autor: w dniu 2023-09-18

Odcięta zajezdnia i wyłączone z ruchu tramwajowego trzy odcinki torowisk w trzech dzielnicach Zabrza. Ten trudny dla pasażerów czas przeszedł do historii. Ułożono już nowe tory w Zabrzu, to pozwoliło na wznowienie ruchu tramwajów w tym mieście.

Spółka Tramwaje Śląskie S.A. przeprowadzała szereg prac modernizacyjnych. W ramach realizacji projektu inwestycyjnego dofinansowanego przez Unię Europejską, na terenie Zabrza jednocześnie realizowane są trzy zadania w trzech miejscach w Mikulczycach, Zaborzu od granicy z Rudą Śląską do browaru i w centrum wzdłuż ul. Wolności od ul. Miarki do posesji przy Wolności 203.

-To są zadania wzdłuż ulicy Wolności, to jest zadanie od ulicy Karola Miarki (do Wolności 203-205) oraz zadania w Mikulczycach – mówi prezes spółki Tramwaje Śląskie, Bolesław Knapik

Koordynacja prac na wszystkich trzech zadaniach spowodowała, że wszędzie roboty zmierzają ku końcowi i na wszystkich fragmentach w środę 13 września odbyły się pierwsze jazdy próbne przed wznowieniem ruchu tramwajowego. Tym samym wszystkie trzy odcinki torowisk zostały przywrócone do ruchu tramwajowego.

Co zmieniło się od dziś w ruchu tramwajów?

  • tramwaje linii nr 2 kursują w relacji: Gliwice Zajezdnia – Bytom Plac Sikorskiego;
  • tramwaje linii nr 3 kursują w relacji: Zabrze Makoszowy Pętla– Zabrze Mikulczyce Pętla;
  • tramwaje linii nr 4 kursują na trasie: Gliwice Zajezdnia – Zabrze Zaborze Pętla;
  • tramwaje linii nr 5 kursują w relacji: Zabrze Zaborze Pętla – Bytom Plac Sikorskiego;
  • Dla linii nr 10 wprowadzono nową trasę przejazdu w relacji: Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Targowisko – Chebzie Pętla – Zabrze Zaborze Pętla.

Ruch wznowiony, prace jeszcze będą się toczyć

Na zadaniu przez Zaborze termin zakończenia inwestycji określony jest na 20października. Przez ostatni miesiąc prowadzone będą prace wykończeniowe i porządkowe przy czynnym ruchu tramwajów. W tym czasie generalny wykonawca ma zgłosić inwestycję do odbioru końcowego.

Na zadaniu w centrum Zabrza generalny wykonawca realizuje ostatni fragment inwestycji od skrzyżowania z ul. Miarki do skrzyżowania z ul. gen. de Gaulle'a, gdzie ułożone jest już torowisko w płytach prefabrykowanych. Teraz, już przy prowadzonym ruchu tramwajów, generalny wykonawca wykonuje pozostałe prace – układa warstwę ścieralną jezdni. Konieczne jest też przeprowadzenie prac wykończeniowych i porządkowych. Systematycznie wprowadzana będzie docelowa organizacja ruchu. To już jednak przy toczącym się ruchu tramwajów.