Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trwa kolejna edycja akcji #sadziMY

Autor: w dniu 2023-10-03

W całym kraju od wczoraj odbywa się piąta edycja akcji #sadziMY. To wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym jubileusz istnienia Lasów Państwowych.

Trwa akcja #sadziMY. Leśnicy z całej Polski przygotowali sadzonki dla każdego chętnego. Wystarczy zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa i odbierać (nieodpłatnie) swoje drzewko, które można posadzić na własnym gruncie. Na chętnych czekają, jak informują Lasy Państwowe, dęby, lipy, świerki, buki, sosny, olsze, modrzewie, klony, brzozy oraz różne gatunki krzewów.

Trwa akcja #sadziMY

Akcja o zasięgu ogólnopolskim organizowana jest między innymi w województwie śląskim, gdzie leśnicy przygotowali tysiące sadzonek różnych gatunków.

-Mamy do rozdania, w przypadku naszego nadleśnictwa, lipy, jarzęby szwedzkie, jawory, sosny. Wybór jest kilku gatunków, w zależności od chęci i upodobań. To są drzewa nasze, rodzime, przystosowane do naszych warunków – mówi Czesław Greń z Nadleśnictwa Katowice.

O czym należy pamiętać, decydując się na zasadzenie drzewa? Poznaliśmy szczegółowy instruktaż.

-Trzeba je dobrze posadzić. Wiadomo – wykopać dołek, ładnie przysypać korzenie, żeby nie były pozaginane, nie poobcinać ich, obdeptać, podlać i na pewno takie drzewko będzie ładnie rosło, odwdzięczy się ładnym wyglądem – dodaje Greń.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Leśnicy będą je rozdawać do 15.00. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach wielu miast. W przypadku Katowic , sadzonki rozdawane są w siedzibie Nadleśnictwa i na placu przed dworcem PKP i galerią w centrum miasta. Gdzie jeszcze można się zgłosić w naszym regionie? Od 9:00 do 15:00 można przyjść do siedziby Nadleśnictwa Świerklaniec przy ulicy Oświęcimskiej 19:

-Trzeba pamiętać, że Lasy Państwowe zwiększyły lesistość kraju od drugiej wojny światowej dość znacznie. W dniu dzisiejszym 29,6% powierzchni kraju to są lasy – kwituje Greń.

Zdjęcie wyróżniające: R.Rychter