Trwa odławianie śniętych ryb. Dyskutują o problemie

Autor: w dniu 2024-08-21

Wędkarze wyławiają z wód Kanału Gliwickiego i zbiornika Dzierżno Duże śnięte ryby. W sieci pojawiły się materiały wideo, na których widać brązową wodę spływającą do Kłodnicy. W sprawie wypowiadają się obrońcy przyrody, ale też przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej

Pojawiają się coraz nowsze informacje w sprawie śniętych ryb w zbiorniku Dzierżno Duże. Służby na miejscu wyławiają już mniej ryb, ale złota alga wciąż jest groźna. Obowiązuje zakaz korzystania z akwenów. Prowadzony jest eksperyment badawczy, podczas którego do wody wlewany jest perhydrol, czyli tlenek wodoru. Przedstawiciele Greenpeace alarmują w sprawie sytuacji na Śląsku i wskazują winowajcę.

– Od dwóch lat trwa katastrofa ekologiczna, do której doprowadziły zrzuty zasolonych ścieków z kopalni węgla. Kopalnie mają licencję na zabijanie i nikt nie chce im tej licencji odebrać, dlatego przyszliśmy do Ministerstwa Przemysłu, które jest odpowiedzialne za pracę przemysłu wydobywczego z apelem, z którym zwracaliśmy się już do innych ministerstw – mówi Katarzyna Bilewska z Greenpeace Polska.

Fot. Facebook/Greenpeace Polska

Zaznacza, że Greenpeace chciałoby, aby premier Donald Tusk zrealizował swoje obietnice wyborcze dotyczące dbałości o polskie rzeki. Na oskarżenia dotyczące zrzutów zasolonej wody odpowiada Polska Grupa Górnicza.

– Jeśli chodzi o działania podejmowane przez spółkę, to działamy w oparciu o przepisy prawa. Mamy wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia. Na chwilę obecną spółka zrzuca wodę kopalnianą na poziomie ok. 60 procent tego, co mogłaby zrzucać na podstawie uzyskanych zgód i pozwoleń. To minimum, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i by zakłady mogły normalnie funkcjonować. W trybie pilnym zlecono wykonanie studium wykonalności budowy instalacji odsalania wód dołowych na KWK Ruda Ruch Halemba. Modernizujemy także zbiorniki retencyjne na KWK Sośnica, by w przyszłym roku retencjonować wodę. Stale monitorujemy sytuację, badamy jakość wód. Mamy także powołanych koordynatorów zajmujących się zrzutami wody, a od lipca badamy obecność alg w wodach kopalnianych, jak dotąd nie wykryto tej algi  – mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka prasowa PGG.

Od początku sierpnia z wód zbiornika Dzierżno Duże i czwartej sekcji Kanału Gliwickiego wyłowiono już ponad 115 ton śniętych ryb. Służby skupiają się teraz na tym, aby nie dopuścić złotej algi przez Kłodnicę do Odry. Problem pokazano na materiałach wideo zamieszczonych w internecie: