Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trwa remont kamienicy przy Piekarskiej 40. W akcji wolontariusze

Autor: w dniu 2024-04-17

Trwają prace remontowe w budynku przy ul. Piekarskiej 40 w Bytomiu. W ramach współpracy Bytomskich Mieszkań i Fundacji Habitat for Humanity Poland działania podejmują… wolontariusze. Dlaczego?

Położona w ścisłym centrum historyzująca kamienica przy ul. Piekarskiej 40 pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i – nie licząc czynnego lokalu użytkowego na parterze – pozostaje niezamieszkana, ale dlaczego w pracach biorą udział wolontariusze? Odpowiedź na to pytanie jest prosta.

Remont kamienicy przy Piekarskiej 40. Będą kolejne mieszkania

Budynek stoi niezamieszkały, ale ma się to zmienić, bo zainteresowała się nim działająca w ponad 70 krajach Fundacja Habitat For Humanity, która koncentruje się na poprawie sytuacji mieszkaniowej osób żyjących w trudnych warunkach m.in. poprzez swoje programy remontowe, budowlane oraz inicjatywy z zakresu rzecznictwa publicznego.

– W ramach tych działań gościliśmy w Bytomiu 15-osobową grupę wolontariuszy między innymi z USA i Wielkiej Brytanii, która pod okiem budowlańców rozpoczęła prace rozbiórkowe polegające na skuwaniu starych tynków i wynoszeniu gruzu – mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

I tak w ramach akcji przy Piekarskiej 40 wyremontowana zostanie klatka schodowa oraz cztery mieszkania, które zasilą komunalny zasób gminy, a następnie trafią do osób, które oczekują na lokal.

W 2022 roku budynek przeszedł remont w ramach projektu  termomodernizacji wraz z likwidacją niskiej emisji. Remont ma się zakończyć do końca roku, a fundacja postawiła sobie za cel przekazanie umeblowanych mieszkań.

Fot. Hubert Klimek

Piekarska, Kolonia Zgorzelec i nie tylko

Budynek przy ul. Piekarskiej to nie pierwsza realizacja Fundacji Habitat for Humanity Poland na terenie Bytomia, choć – jak oceniają przedstawiciele miasta – jedna z większych. Dotychczas organizacja włączyła się w odświeżenie ścian Ośrodka Interwencji Kryzysowej, czy remont pojedynczych mieszkań przy ul. Jaronia i Królowej Jadwigi.

Kolejnym dużym projektem, który Fundacja Habitat for Humanity Poland realizuje w ramach współpracy z Bytomskimi Mieszkaniami, jest projekt adaptacji na cele mieszkaniowe dwukondygnacyjnego budynku dawnej pralni położonego w centrum Kolonii Zgorzelec.

W budynku ma powstać sześć mieszkań, w tym trzy przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ważnym założeniem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku, dlatego w ramach modernizacji obiektu fundacja planuje wewnętrzną izolację ścian budynku oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii.