Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trwa rewitalizacja parku w Zabrzu

Autor: w dniu 2023-07-04

Park Miejski w Zabrzu przechodzi metamorfozę. Wykonywane są tam kolejne prace, które mają pozytywnie wpłynąć na estetykę tego miejsca. 

Zakończyła się przebudowa strefy wejściowej do Parku Miejskiego przy ul. Dubiela w Zabrzu. To kolejny etap rewitalizacji centrum miasta. Już wcześniej powstał tu plac zabaw i siłownia pod chmurką oraz odtworzona została zabytkowa fontanna. Było to możliwe dzięki dotarciu do archiwalnych materiałów, a zadanie zostało zrealizowane w 85 procentach ze środków NFOŚIGW.

Rewitalizacja parku w Zabrzu. Jakie prace dotąd wykonano?

W ostatnim czasie uporządkowany został również teren wokół fontanny, a wzdłuż dwóch głównych alei zamontowane zostało 85 słupów oświetleniowych. Swoje oblicze w ostatnim czasie zmieniło także zabytkowe wejście do Parku Miejskiego, gdzie właśnie zakończył się remont muru oporowego oraz schodów prowadzących do parku. Na tym terenie prowadzone są także ostatnie nasadzenia.

Fot. Paweł Janic Janicki

Zabrzański Park Miejski jest unikatem w skali europejskiej. Jego początki sięgają lat 20. minionego stulecia. Kompleks na planie wydłużonego prostokąta zaprojektował znany berliński architekt parków i zieleni prof. Gustaw Allinger. W parku uwzględniono strefy rekreacyjno-spacerowe, przestrzenie do zabaw, przygotowano stoły do gry w skata. Kilka lat temu park został wpisany na listę zabytków województwa śląskiego.