Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trwają prace przy Kwietniewskiego w Bytomiu

Autor: w dniu 2023-06-01

Odrestaurowana, zabytkowa elewacja frontowa budynku przy ulicy Kwietniewskiego w Bytomiu nie będzie już stała samotnie. Montowane są tam elementy stalowej konstrukcji, która posłuży do zainstalowania szklanej pierzei. 

Elewacja frontowa wyburzonej kamienicy z 1903 roku wzbudziła zachwyt obserwatorów, a zmiany w tym rejonie trwają. Po tym, jak została wsparta na stalowej konstrukcji, a następnie odrestaurowana pod nadzorem konserwatorskim, teraz montowane są elementy stalowej konstrukcji.

Prace przy Kwietniewskiego – jakie są kolejne etapy?

Prace przy ulicy Kwietniewskiego 11-15 prowadzone są w ramach unijnego projektu "Zagospodarowania przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne" realizowanego przez firmę KBP BWI Polska Sp. z o.o. Sp. Komandytowa.

– Ten etap prac toczył się w większości poza placem budowy, bo w zakładzie, gdzie powstawały stalowe konstrukcje. Obecnie jesteśmy w trakcie zwożenia i montażu poszczególnych elementów. Jednocześnie trwa także niwelacja terenu i przygotowywanie go do dalszego zagospodarowywania – wymienia Krzysztof Grzelczak, pełnomocnik zarządu firmy KBP BWI Polska.

Fot. Hubert Klimek/UM Bytom

Szkło na zamówienie

Kiedy zamontowane zostaną stalowe prefabrykaty, zakładane będą przeszklenia.

– Z niecierpliwością czekamy na ten moment, bo to właśnie szkło będzie tym elementem, który zrobi efekt i całkowicie  zmieni ten fragment Śródmieścia – mówi Krzysztof Grzelaczak.

Zaznacza przy tym, że teren, na którym prowadzona jest inwestycja, należy do bardzo wymagających.

–  To tu historycznie przebiegała średniowieczna fosa stąd bagnista specyfika gruntu, która wymusza zastosowanie  bardziej czasochłonnych metod wzmocnienia fundamentów i prac nad zagospodarowanie przestrzeni – dodaje Grzelczak

Przestrzeń zmieni się nie do poznania

Dzięki tej inwestycji już tego lata 1800 mkw. pustych przestrzeni po wyburzonych kamienicach zmieni się nie do poznania. Według założeń projektu architektonicznego opracowanego przez NOVA Projekt Tomasz Korek, miejsce to zyska zielony, rekreacyjny charakter. Obiekt będzie oświetlony i wyposażony w monitoring. Powstanie tam  siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw dla rożnych grup wiekowych, stanowiska szachowe i elementy małej architektury. Nie zabraknie też zieleni, która pojawi się na ostatnim etapie realizacji projektu.

Z uwagi na tego, że w pobliżu opisywanej kamienicy przebiega droga krajowa DK 94, projekt przewiduje zamknięcie pierzei ul. Kwietniewskiego ogrodzeniem, które będzie odgrywało rolę ekranu akustycznego, nie odbierając temu miejscu jego charakteru.

Otwarcie zrewitalizowanej przestrzeni planowane jest jesienią.