Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruda Śląska: Ulica Bałtycka już po remoncie

Autor: w dniu 2023-11-29

Po przebudowie została oddana do użytku ul. Bałtycka w Kochłowicach w Rudzie Śląskiej. Dzięki modernizacji tej ulicy powstał dojazd do terenów inwestycyjnych po byłej kopalni Polska-Wirek. Ul. Bałtycka przebudowana została na odcinku od ul. Radoszowskiej do ul. Długiej. W ramach inwestycji powstała nowa nawierzchnia na długości 800 m, obok asfaltowa ścieżka rowerowa i chodnik.

Ul. Bałtycka – kiedyś droga gruntowa – po przebudowie zyskała strategiczne znaczenie dla tej części miasta. Dzięki jej modernizacji powstał bowiem dojazd do terenów inwestycyjnych po byłej kopalni Polska-Wirek – podkreśla prezydent Michał Pierończyk.

Nowa droga ma ok. 800 m długości i obejmuje odcinek od ul. Radoszowskiej do ul. Długiej. Jezdnia wykonana została z nawierzchni asfaltowej. Taki sam materiał wykorzystany został na budowę drogi rowerowej, która była częścią zadania. Dodatkowo powstał chodnik. Zbudowane zostało też nowe oświetlenie i kanalizacja deszczowa wraz ze zbiornikiem retencyjnym. W ramach zadania wykonany został ponadto dojazd do posesji znajdujących się przy ul. Bałtyckiej 15, 15A i 19.

Przebudowa ul. Bałtyckiej w zdecydowanej większości sfinansowana została dzięki środkom pozyskanym z Programu Inwestycji Strategicznych. Przyznane dofinansowanie wyniosło 15,2 mln zł. Natomiast koszt wszystkich prac budowlanych wyniósł blisko 20 mln zł.

Przebudowa ul. Bałtyckiej to jeden z elementów porozumienia w sprawie zagospodarowania pokopalnianych nieruchomości, które miasto w 2021 roku podpisało ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jego celem ma być aktywizacja gospodarcza nieruchomości inwestycyjnych po kopalni "Polska-Wirek", w pobliżu autostrady A4.

Foto i źródło: UM Ruda Śląska