Uwaga na oszustów podszywających się pod ankieterów GUS
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-11-13
W związku z rosnącą liczbą cyberoszustw, policja ostrzega przed przestępcami podszywającymi się pod ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego. Fałszywi ankieterzy dzwonią, próbując wyłudzić dane osobowe.
Cyberprzestępcy coraz częściej sięgają po nowe metody wyłudzania danych osobowych. W ostatnim czasie popularny został nowy sposób oszustwa. Przedstawiając się jako osoby weryfikujące dane spisowe, oszuści próbują zdobyć cenne informacje osobowe obywateli. Policja przestrzega przed tego typu próbami oszustwa i apeluje o ich zgłaszanie.
Jak rozpoznać prawdziwego ankietera GUS?
Każdy ankieter GUS, na żądanie respondenta, jest zobowiązany do podania swojego imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej. Aktualne badania realizowane przez GUS można zweryfikować na stronie urzędu w zakładce ,,Badania Statystyczne". Dodatkowo istnieje możliwość sprawdzenia tożsamości ankietera za pomocą aplikacji w zakładce ,,Sprawdź tożsamość ankietera" dostępnej na stronie GUS lub telefonicznie poprzez Infolinię Statystyczną (tel. 22 279 99 99). W razie dalszych wątpliwości można również umówić się na inny termin badania lub zażądać przeprowadzenia wywiadu osobiście we własnym domu.
Zgłaszanie podejrzanych incydentów
W przypadku podejrzanych kontaktów telefonicznych lub SMS-ów, warto zgłosić taki incydent do CSIRT NASK, zespołu ds. reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego, który zajmuje się monitorowaniem oraz analizowaniem incydentów cyberbezpieczeństwa. Zgłoszenia można dokonać przez stronę internetową "Zgłoś incydent".
Policja apeluje o ostrożność i przypomina, że dane osobowe są cennym zasobem, który coraz częściej staje się celem oszustów. Warto zachować czujność, korzystać z dostępnych narzędzi weryfikacyjnych oraz w razie wątpliwości skontaktować się z Policją.
Oprac. Kamila Pawełczyk