W Bytomiu ma powstać hospicjum. „Potrzebujemy waszej pomocy”

Autor: w dniu 2024-02-20

Bytomscy radni zdecydowali w zeszłym roku o przekazaniu działki w rejonie Miechowickiej Ostoi Leśnej, teraz podejmowane są kolejne kroki na rzecz powstania hospicjum dla dzieci i dorosłych, ale konieczne jest udzielenie wsparcia na ten cel.

Fundacja Śląskie Centrum Hospicyjne im. św. Ojca Pio, chce wybudować w Bytomiu nowoczesne hospicjum dla dzieci i dorosłych. Ośrodek, w którym fachową pomoc otrzymają nieuleczalnie chorzy pacjenci oraz ich rodziny, ma powstać przy ul. Leśnictwo w Miechowicach. Trwa zbiórka środków na realizację pierwszego etapu inwestycji.

Hospicjum w Bytomiu będzie nieść pomoc dzieciom i dorosłym

Już pod koniec zeszłego roku bytomscy radni podjęli uchwalę w sprawie wyrażenia zgody na – jak informuje magistrat – odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonych w Bytomiu przy ulicy Leśnictwo. Zgodnie z założeniami budowa nowego hospicjum ma zakończyć się w 2029 roku, a koszt realizacji zadania ma wynieść około 25 mln zł.

Przekazana w dzierżawę na 29 lat działka ma – jak informuje miasto – 4500 mkw. i położna jest w sąsiedztwie Miechowickiej Ostoi Leśnej. Ma tam powstać budynek z 12 salami dla dzieci i ich rodziców oraz 22 dla dorosłych pacjentów. I jak zapewnia inicjator akcji, nie ma to być kolejny oddział paliatywny – ma tu być jak w domu.

–  To wyjątkowe miejsce, w którym chcemy stworzyć wyjątkowy ośrodek, gdzie każdy pacjent będzie mógł odnaleźć spokój, poczucie bezpieczeństwa i profesjonalną opiekę medyczną u kresu swojego życia – mówi Krzysztof Gryc, prezes Fundacji Śląskie Centrum Hospicyjne.

Holistyczne podejście do pacjenta u kresu życia

Idea, która przyświeca fundacji to holistyczne podejście do pacjenta, które opierać się będzie na wpieraniu chorego i jego najbliższych w sferze fizycznej, psychicznej i duchowej.

– Ponieważ w założeniu nasze hospicjum będzie placówką medyczną, nad pacjentami będzie czuwał interdyscyplinarny zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek i duchownego. Zależy nam także na tym, aby utworzyć przeszkolony zespół wolontariuszy, który wesprze zespół w działaniach.  Dlatego będziemy się spotykać z bytomską młodzieżą i zapraszać do wspólnego dzieła, bo tylko razem jesteśmy w stanie zdziałać cuda – wyjaśnia Krzysztof Gryc.

Fot. Wizualizacja budynku hospicjum; archiwum fundacji, projekt SA.Studio Architektury Sp. z o.o.

Jest już koncepcja

Została już opracowana koncepcja architektoniczna przedsięwzięcia, którą przygotowało SA Studio Architektury z Bytomia. W ramach kolejnego etapu rozpoczęły się już prace niezbędne do przygotowania projektu architektonicznego.

– Nasza misja wykracza jednak poza granice standardowej opieki. Chcemy nie tylko zapewnić godną opiekę dorosłym pacjentom, ale także wesprzeć dzieci i ich opiekunów w trudnych chwilach. Pragniemy stworzyć miejsce, w którym dzieci będą mogły przebywać z bliskimi, którzy je kochają, i w którym czują się bezpieczne, otoczone troską – mówi Krzysztof Gryc.

Fundacja wkrótce uruchomi też hospicjum domowe, które będzie miało swoją siedzibę przy ul. Stolarzowickiej 11.

Jak wesprzeć dzieło fundacji?

Budowa hospicjum w stanie deweloperskim to koszt 24 mln zł. Zbiórka na ten cel prowadzona jest za pośrednictwem platformy Pomagam.pl

– Potrzebujemy waszej pomocy, aby wspólnie zbudować przyszłość, w której każde dziecko, osoba starsza i ich rodziny znajdą miejsce pełne wsparcia, zrozumienia i godności. Każda darowizna, niezależnie od jej wielkości, przyczynia się do realizacji tej ważnej inwestycji – mówi prezes fundacji.

Jak będzie wyglądało bytomskie hospicjum? Link do wizualizacji hospicjum? Przedstawiono to na wizualizacji: